• BIST 1.419,430
  • Altın 487,32
  • Dolar 8,6130
  • Euro 10,0900
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 20 °C

’24 Kasım Öğretmenler Gününe Dair...

SAMİ ÇELİK

3Öğretmenlik mesleği çok kutsal bir meslektir. Peygamberlik mesleğidir. Saygıyı, sevgiyi, güzel ahlakı, başarıyı, iyiliği, barışı, kardeşliği, ülke sevgisini, erdemi, doğruluğu, kişiliği, iyi bir birey olmayı ve bütün güzel şeyleri bizlere öğreten öğretmenlerimizdir.

Onlar çalışır, didinir, çabalar bir yol açarlar. Gelecek nesil, onların açtığı yoldan aydınlık geleceğe açılan pencereden ufka bakarlar. Onlar üzülür, belli etmez, hasta olur erteler, işi olur bir başka zamana bırakırlar. Çocukları, eşleri, aileleri öğrencilerinin yanında ikinci plana atılır. Öğretmenler geçmiş ile gelecek arasında güvenli bir köprüdür. Geçmişi örneklerle anlatır, gelecekte karşılaşılabilecek zorlukları ve başarı yollarını adeta ezberletirler. Öğretmenler her şeyi bilendir. Öğrencisinden velisine kadar herkez öğretmenden birçok şey beklemektedir. Onlar için öğretmenler her şeyi bilendir. Her şeye doğru cevap verebilendir öğretmen. Ülkemizde 24 Kasım’ın Öğretmenler Günü seçilmesinin önemli bir sebebi vardır; Atatürk’ün Millet Mektepleri’ni açtığı ve başöğretmenliği kabul ettiği gün 24 Kasım 1928 tarihidir.24 Kasım 1981 yılından bu güne kadar da ’’24 Kasım Öğretmenler Günü’’ olarak kutlanmaktadır. Atatürk; öğretmenler için ‘’Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygı değer unsurlarıdır’’ demiştir.

Ne yazıktır ki; ülkenin medeniyet yolunda ilerlemesini sağlayan, aydınlık, güçlü ve mutlu bir Türkiye’nin oluşmasına çaba sarf eden bu güzide insanlar topluluğu maalesef son yıllarda yapılan yoğun baskı, itibarsızlaştırma, saygısızlık, sahipsizlik gibi nedenlerden ötürü son derece üzgündürler. Oysa,  Atatürk öğretmenler için şöyle diyordu; ‘’Milletleri kurtaranlar yalnız ve anca öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet henüz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır. Ona basit bir kitle denir, millet denemez, bir kitle millet olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır’’ (1925 İzmir)

Öğretmenler; geleceğimizin teminatı çocuklarımızın ve gençlerimizin kişilik bulgusunu istenilen yönde gelişimine katkıda bulunan fedakar insanlardır. Bu güzel insanları küçük gören, hor gören toplumların huzurlu, mutlu ve başarılı bir toplum yetiştirme şansı yoktur. Öğretmenlerimize başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere Milli Eğitimdeki her yetkili kişi önce saygı göstermeli, o’nu dinlemelidir. Öğretmenler arasında ayrım yapmamalıdır. Yükselmelerde liyakat esas alınmalıdır. Ödüllerde, görevlendirmelerde, yükselmelerde eşitlik, adalet baş temel olmalıdır. Öğretmenler bu zor şartlarda sinesine taş basarak görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Selam, saygı, hürmet ve teşekkürler onlara.

Bu yazı toplam 233 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.