• BIST 1.509,200
  • Altın 549,59
  • Dolar 9,5375
  • Euro 11,0913
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 3 °C

Abuk sabuk işler!

BAŞBAŞA / İlhan AKANSOY

Daha önceki yazılarımda corono belasıyla savaşırken alınan tedbirlere, ne kadar bizi bunaltsa da uymamızın önemli olduğunu yazmıştım.

Ancak görünen o ki, tedbirlere uyan milyonlarca insanımızın bu fedakârlığı boşunaymış. 65 yaş ve üstü ile 20 yaş altı milyonlar boşuna ev hapsine razı olmuşlar. Hangi akla hizmet ettiği açıkça ortada olan AVM’lerin açılmasına 11 Mayıs Pazartesi gününden itibaren izin verileceği bizzat Erdoğan tarafından açıklandı.

Buraların göstermelik bir takım tedbir şartları ile faaliyet göstereceği ifade edilse de virüsün bulaşma riskinin sıfır olması olanaksız. Ülkede halen alınan tedbirlere rağmen covid -19 testleri pozitif çıkıyorsa, sıfırlanmamışsa AVM’lerin faaliyetlerine başlamasına izin verilmesinin tek bir nedeni olabilir. Bu yerlerin iktidar ile olan yakın iş birliği, ortaklıkları.

Siz hangi hakla milyonların sağlığını üç -beş yandaşın sahibi veya ortağı olduğu parasal hesaplara, kazançlara yeğlersiniz?

Siz kendinizi ne sanıyorsunuz ki, 1,5 ayı aşkın gönüllü ev hapsi yaşayan milyonları, bu yanlış kararınızla patlaması muhtemel salgın dalgası sonrası evde tutabileceksiniz.

Berberleri, kuaförleri de bu izne dahil etmişler. Müşteri ve berber, kuaför maskeli olacak. Yahu adam sakal tıraşını maskeli nasıl yaptıracak. Hadi diyelim sakal tıraşını evde kendi olsun, saç tıraşı nasıl olacak. Dökülen saç kırpıntıları aradan içeri girmeyecek mi, insanlara saç kılı mı yutturacaksınız. Kaldı ki, maskelerin ne kadar koruyucu olduğu da tartışmalı.

Şimdilerde yeni bir uygulama başlattılar. İlk başta hayırlı bir iş yaptıkları. Bakkalların veresiye defterlerini satın alıyorlar. Haberler yalaka ve yandaş basında böyle yer alıyor. Evet, doğrudur. Ancak yaptıkları bir abukluk var. Bakkalın veresiye tutarının tamamını ödemiyorlar. Din ve duygu sömürüsü yapıp, bakkalın da katkı sunmasını istiyorlar. Veresiye tutarının % 20 -25’ini kesintiye uğratıyorlar. Diğer bir deyişle, bakkalı zorunlu yardıma zorluyorlar. Zorluklar içinde bakkal dükkanını yaşatmaya çalışan bu cefakâr insanlar, el mahkûm rızıklarının gasp edilmesine rıza gösteriyorlar.

Ayrıca kulağıma gelenlere bakılırsa bu uygulamayı, kendilerinden olmayan bakkallara yapmıyorlarmış. Yani partizanlık da yapıyorlar.

Ekonomik göstergelere gelince. Dolar, Avro, altın aldı başını gidiyor. İşsizlik AKP iktidarı döneminin en üst seviyesinde. IMF’nin kankası Dünya Bakasından 100 milyon kredi aldık, yani topyekûn borçlandık. Tarımda ve sanayide henüz önümüzü göremez haldeyiz. Nisan ayında ihracat %41,38, ithalat %28,31 oranında azaldı. Turizmde otel doluluk oranlarının geçen yıla göre yarı yarıya düştüğü ifade ediliyor.

Tüm bu olumsuz tabloya rağmen iktidar muhalefeti hedef tahtasına koymuş görünüyor.

Abuk sabuk işler yapıyorlar. Allah sonumuzu hayır etsin.

Bu yazı toplam 1490 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.