• BIST 1.513,860
  • Altın 546,16
  • Dolar 9,5207
  • Euro 11,0706
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 16 °C

ASPİRİN VE SİYASET

BAŞBAŞA / İlhan AKANSOY

 

Başlık böyle, ama izninizle ben girişi söğüt ağacı ile yapacağım. Şimdilerin gençleri ne kadar bilir bilmem, ama klasik bir söz vardır kahvelerde dilden dile dolaşan: “Hemşerim, burası söğüt gölgesi değil”

İlginçtir, söğüt ağacının ilk olarak şişiyamma adıyla ilaç olarak kullanılması bir Anadolu devleti olan Hititler zamanında olmuş.

Şimdi zamanımıza dönelim ve Türkiye'deki Kavak ve Söğütler Ulusal Kavak Komisyonu'nun Ülke Gelişim Raporu 2012-2015’e bir göz atalım.

Raporda çarpıcı ifadeler var; söğüt ağacı ile ilgili bölüm şöyle: “KAE tarafından Söğütler konusundaki ilk çalışma, Karadeniz, Marmara, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki doğal olarak bulunan ağaç formundaki söğüt populasyoları içinden seçilen 55 adet Söğüt (Boylu söğüt (Salix excelsa), Aksöğüt (Salix alba) ve Acem söğüdü (Salix acmophylla)) klonlarının genetik farklılıklarının araştırılmasıdır.”

Bu raporda söğüt ağacı ile ilgili tıp anlamında tek satır yok. Oysa başlıkla belirttiğim gibi aspirin denilen ve de baş ağrısı, diş ağrısı, romatizma ve hatta ötesinde asrın sihirli ilacı denilen mucize ilaç bu ağacın kabuklarından elde edilen asetil salisilikaist denilen bir madde.

Vay be!

Osmanlının diriliş ve kuruluş dizilerinde çınar var, ama söğüt yok, üstelik ilk kuruluş merkezi olan yerin adı Söğüt olurken. Hamasette tıp ne gerekir kimilerince.

Neyse siyasetin yavşaklığına sonra değiniriz.

Biz gelelim bize baş ağrısı, diz ağrısı, romatizma, ateş düşürücü diye eczanelerde değil işportada dahi iş yapan aspirin zamlanmasına.

Bu ilaç kesinlikle keşfi yapılan ilaçların piridir. Amma velakin ilacı üretenin ve pazarlayanın da azgın halidir.

Yıl 2002.

Bayer patentli Aspirinin Türkiye satışı 95 Krş. Bu tarihte doların karşılığı 1.57 Türk Lirası.

Yıl 2020.

Aspirin satış fiyatı 11,15 Türk Lirası, dolar 6.08.

Şaşırdın mı, şaşırma.

Söğüt ağacını odun gibi gören odunlar olduğu sürece senin, benim yonga olmamız kaçınılmaz olur.

Başta dedik ya; aspirin nerde bizim siyasetçiler nerde. Tekerleği yeniden keşfedenin babayiğitler olarak ilan edildiği bir ülkede, söğüt ağacının bolluğu içinde yerli aspirin üretmenin, hem de ucuza üretmenin ne gereği var.

Mevlâna acep neden şu dizeleri dile getirmiştir bir düşünmek gerekmez mi: Parlak güneş benimle tutulsun. Söğüdün sırrı açıklansın.”

Bu yazı toplam 603 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.