• BIST 1.509,200
  • Altın 549,28
  • Dolar 9,5355
  • Euro 11,0835
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 0 °C

BİRAZ PENDİK DİYELİM

BAŞBAŞA / İlhan AKANSOY

 

Pendik Belediyesi İdlib için yardım kampanyası başlatmış. Eyvallah, elbette yardım edelim, edelim etmesine de ilçenden yardıma muhtaç olanlara ne demeli.

Bir ana ve 9 yaşında ilkokula giden bir çocuk, bir apartmanın bodrum katında yaşamaya çalışıyorlar. Camdan sadece gök yüzünü görebiliyorsun. Annenin babasından aldığı emekli maaşı var 500 lira. Devlet çocuk için 900 lira ödüyor. Belediyemiz de daha geçen aya kadar 150 lira yardım parası veriyormuş, ama ne hikmetse 2020 itibariyle ödemesi kesilmiş. Mezbele yerin kirası 650 lira. Anne iş arıyor, ama bütün kapılar yüzüne kapanıyor. Elektrik, doğalgaz ve su faturalarını ödeyemez durumda. Çocuk, kış günü altı delik ayakkabı ile dolaşırken, anne boğazlarından kesip ucuz yollu bir ayakkabı alıyor. Soğukta giyeceği bir montu, paltosu yok. Buzdolabı tam takır kuru bakır. Çoğunlukla yedikleri pilav, makarna ve tavada yumurta. Peynir, zeytin, süt ve et hak getire.

Ey Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bu iki canın Suriyelilerden daha mı az değeri var senin gözünde ve ey Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve ilçe müdürlüğü bu mu sizin çocuğa ve aileye kol kanat germiş haliniz. Ar damarınız mı patladı, hiç utanmıyorsunuz ki, bu insanlar nasıl yaşar, ne yer, içer diye merak edip kapılarını çalmıyorsunuz.

***

Pendik belediyesine ait bir araç köpek ezmiş sitelerinden bir duyuru yapıyorlar. Çok üzgün olduklarını, köpeğin tedavi altına alındığını ve sorumlular hakkında idari soruşturma başlatıldığından söz ediyorlar.

Tedaviden sonra ne olacak dersiniz? Hemen söyleyelim, Şile yoluna veya Aydos eteklerine hayvanı terk edecekler. Aylar önce Yayalar mahallesinden tedavi edeceğiz diye alıp götürdükleri ve bir daha kendisinden haber alınamayan köpek gibi. Öyle ya, bu hayvanlardan sorumlu başkan yardımcısı işi gücü bırakıp köpek peşinde koşacak değil ya. Suç üstü olduğunda tırışkadan bir duyuru yayınlarsın toplumun güya gazını alırsın olur biter. Sonrası ne olmuş milletin umurunda olmaz zaten.

***

Kaç kez yazdığımı ben de unuttum artık. E -5 üstünde Kurtköy istikametine geliş ve gidişlerde kaldırımlar araç ve esnaf tezgâhları ile işgal edilmiş durumda. Zaten dar olan kaldırımlar yüzünden vatandaş yolda yürümek durumunda bırakılıyor. Pendik merkeze gösterdiğiniz özenin birazını buralara gösterseniz ölür müsünüz kardeşim. Bu yüzden bir kaza başıma gelirse iki elim yakanızda olur, iyi bilesiniz.

Bu yazı toplam 525 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.