• BIST 1.511,670
  • Altın 547,50
  • Dolar 9,4910
  • Euro 11,0509
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 14 °C

COVİD-19 TEDBİRLERİ NEDEN ÖNEMLİ

BAŞBAŞA / İlhan AKANSOY

 

Bu yeni tip virüsün yarattığı pandemik etkilerin olası tehdit boyutlarını anlamak için bazı verileri paylaşmak isterim. Bunu yaparak bilenlerin hafızalarını tazelemek, bilmeyenleri de bilgilendirmek yararlı olacaktır kanısındayım.

Bakınız Türkiye’de TÜİK’in 2018 yılı verilerine göre; bir yıllık ölüm sayısı 426.126. Yani her ay ortalama 35.500 insanımız hayatını bir nedenle kaybediyor. Oysa Coronovirüsten ölenlerin sayısı ilk görüldüğü 10 Mart tarihinden bu yana 451 (3 Nisan 2020). Ölüm sayısı şimdilik düşecek gibi görünmüyor. Rakamları binleri aşması an meselesi.

Evet, her ay ortalama 35 bin insanın yaşamını yitirdiği ülkemizde herhangi bir olağanüstü tedbirler alınmazken, henüz binleri bulmayan ölümler karşısında neden birtakım tedbirler alınmak zorunda kalınıyor? Öyle ya, ecel gelmişse kapına, baş ağrısı bahane diye bir de tekerlememiz var.

Ancak kazın ayağı öyle değil. Tarih sayfalarında büyük ölümlerin yaşandığı pandemik salgınların olduğunu biliyoruz. Bunların en başında İspanyol Gribi diye adlandırılan Amerika’dan dünyaya yayılan H1N1 olarak adlandırılan bir virüs kesin olamayan rakamlara göre 50 ile 100 milyon insanın ölümüne yol açtı. 1. Dünya savaşında ölenlerin 16 -19 milyon olduğu göz önüne alınırsa, bu virüsün ne kadar büyük tahribat yaptığı daha iyi anlaşılır.

Ancak bundan daha kötü etki yapan bir başka salgında 1347 -1351 yılları arasında çıktı. Her ne kadar virütik değil bakteriyal bir salgın olsa da Avrupa başta olmak üzere 200 milyon insan Veba hastalığından yaşamını yitirmiştir ki, bence o tarihlerde kayıtlarının sağlıklı tutulmadığı sayının daha da yüksek olduğudur.

Dünyamızda halen tifo vakaları var. Dünya Sağlı Örgütü verilerine göre 21 milyon insan bu hastalığa yakalanıyor ve yaklaşık 200 bin civarında hayatını kaybedenler var.

Hani son dönemlerde Kuş Gribi ve Domuz gribi vakaları yaşamıştık ya, bu salgınlardaki ölümler devede kulak kalır. Kuş Gribinde dünyada 167, ülkemizde 4 ölüm gerçekleşti ki, dördü de çocuktu. Domuz Gribinde dünyada ölüm sayısı 12.799, ülkemizde Aralık 2009 itibariyle Sağlık Bakanlığı’nca açıklanan 415 rakamı var. Ancak 2016 tarihine kadar olan süreçte de bazı ölümleri olduğu dikkate alınırsa sayını 600 civarı olduğunu söyleyen bazı haber kaynakları da var.

Sonuç olarak halkımın özellikle yeni bir tip olan ve çok hızlı yayılıp dünyada ve ülkemizde hızla artan ölüm olaylarını hafife almamasını, bu virüsün bildiğimiz grip virüslerinde farklı olduğunu, yukarıda tarihten verdiğim örneklerin günümüzde yaşanmaması için alınan tedbirlere en üst düzeyde uymaları çok, ama çok önemlidir.

Hükümet geç tedbir aldı, yetersiz kaldı ve diğer siyasi polemikler şimdilik önceliğimiz değil. Bunlar ileri ki sağlıklı günlerimizde gündeme gelmesi gereken konular. Önceliğimiz gözle görülmeyen bir düşmanı yenmenin yollarını bulmak ve korunma tedbirlerini uygulamaktır.

 

Bu yazı toplam 1225 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.