• BIST 1.981,04
  • Altın 770.46913
  • Dolar 13.5095
  • Euro 15.2597
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 8 °C

CUMHURİYET SENSİN

BARIŞ BAŞARSLAN / Kum Saati

     

Koskoca evrende, küçücük bir yıldız olan Dünya’mıza gözlerini açtığın ilk günü hatırlıyor musun? Milyarlarca canlıdan biri olarak geldiğin Dünya’da; üzerinde bulunduğun toprak parçasının sana ait olmasıdır Cumhuriyet… İlk kimliğinin çıkarılıp, senin de bir toprak parçasına ait olduğunun ispatıdır Cumhuriyet… Bir topluma ait olman, bir toplumun sana ait olmasıdır; tebaa olmayı ortadan kaldıran, vatandaş olma hakkını veren özgürlüktür Cumhuriyet.

            Büyüyüp de okul yakalığını ilk taktığın gündür Cumhuriyet… Herkesin eşit olduğu sıralarda ilk teneffüs zili, ilk kalem, ilk silgi, ilk kırmızı kurdela, ilk kara tahta, ilk beyaz tebeşir, ilk karne heyecanıdır Cumhuriyet… Sana eğitim öğretim hakkını veren bir yaşamın adıdır Cumhuriyet.

            Okul hayatın, öğrenciliğin sürüp giderken; birey olma hakkını kazanıp; kimin seni yöneteceğine ya da insanların seni onların yönetmesi için karar vermek için oy atmaya gittiğin sandıktır Cumhuriyet. Sana seçme ve seçilme hakkını veren bir fikrin adıdır Cumhuriyet.

            Yaşamın devam ederken, kadınların erkek himayesi altında sömürüldüğü yıllara inat; evliliğini, boşanmanı devlet otoritesinin güvencesi altında huzurlar medeni kanuna göre yapmandır. Cumhuriyet, medeniyettir.

            Doğduğun coğrafyanın kaderine göre biçim alman değil, sana verilen pozitif bilimle, köy enstitüleri ile kendine göre mesleğini yapabilmen ve hayatını kazanabilmendir. Cumhuriyet emektir.

            Ağaların, şeyhlerin müridi olup da karanlıkta pusulanı kaybetmek yerine; araştırarak, okuyarak, sorgulayarak geçirilen bir ömrün ışığıdır Cumhuriyet.

            İnsanı, hanedanların kurduğu devlet için var etmek yerine, devleti insan için var eden bir ince çizgidir Cumhuriyet.

            Farklılığı aykırılık-ayrılık değil de; birlik-bütünlük olarak gören ve “hepimiz için” olan bir anlayıştır Cumhuriyet.

            Savaşta da, barışta da ileri, daima ileri diyen bir devrimin adıdır Cumhuriyet.

*

            Cumhuriyet…

Bugün her ne yaşanırsa yaşansın, her ne kadar kazanımları yok etmek için uğraşanlar olursa olsun; çevremizde, en umutsuz anlarımızda yanımızdadır Cumhuriyet.

            Geleceğe adım atabilmeniz, hedef belirleyebilme özgürlüğünüzdür Cumhuriyet…

            Yaşamınla, hayalinle, hedefinle, baktığın-gördüğün, ağladığın-güldüğün her yerde karşına çıkan, sana birey olduğunu hatırlatan bir varoluşun adıdır Cumhuriyet.

            Bir gün bu varoluşu reddedenler çıkıp da sana diyecekler ki;

            “Sen kimsin?”

            O zaman gururla anlayacaksın…

            “Cumhuriyet sensin.”

Bu yazı toplam 1211 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.