• BIST 1.776,41
  • Altın 702,32
  • Dolar 12.2478
  • Euro 13.8849
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 13 °C

DEPREM TOPLANMA (Y)ALANI

BARIŞ BAŞARSLAN / Kum Saati

 

            Marmara Depremi olduktan sonra, 30 yıl içerisinde büyük bir depremin bekleneceği söyleniyor. Bu söylem 20 yıldır devam etmekte olup; AKP 18 yıldır iktidarda… Her şeyin özeti gibi değil mi? Peki ne yapıldı bugüne kadar depremle ilgili?

            Ya da insanların beklentileri neydi?

            Maden kazalarına “fıtrat” diyenlerin deprem olasılığına karşı nasıl bir önlem alması bekleniyor ki?

            Kendi iktidarından kısa bir süre önce 99 depremini yaşayan bir ülkede hükümet olan AKP, 18 yıllık iktidarının, çok değil 18 haftasını deprem ile mücadeleye harcasaydı belki de 5.8 gibi zelzelenin bir kademe üstü olan depremde bile insanlar bu kadar panikleyip, içlerinde korku ile evlerine girmezlerdi.

            Sadece deprem konusunda değil… Deprem olduğu anda trafiğin bir anda kilitlenmesi, elektriklerin kesilmesi, çoğu binada hala sismik vanaların (deprem, yangın gibi doğal afetlerde otomatik gaz kesme vanası) olmaması, yıllardır ödediğimiz iletişim ve özel tüketim vergilerinin deprem anında hiçbir işe yaramaması gibi konularda da yaşadığımız deneyim, başımıza gelecek felaketlerin bir uyarıcısı gibiydi.

Bunların dışında, deprem anında ve sonrasında insanların kendilerini güven altına alabilecekleri “deprem toplanma alanlarını” hiç ama hiç göremedik. Caddelere ve trafiğe sıkışmış İstanbul, şehir olmaktan çıkıp şantiyeye bürünmüş. Şehir, şehir değil; bildiğiniz şantiye! Şehri yıllarca başkan mı yönetmiş, şantiye şefi mi yönetmiş karar vermek zor. Bir de diyorlar ki; 10 bin kadar deprem toplanma alanı var. Kendi oturduğunuz bölgeye bakın, muhtemelen böyle bir alan olduğundan haberiniz bile yoktur. Haberiniz yoktur, çünkü böyle bir alan muhtemelen yoktur! Çünkü İstanbul’da belirlenmiş olan 470 deprem toplanma alanı vardı. Bunlardan da geriye toplam 72 alan kaldı. Deprem önemsenmiyor mu yoksa bu ülkede? İnsanların özel araçlarında sigara içmesi daha mı zararlı insan sağlığına yoksa?

            Şunu öğrendik ki, İstanbul’da 10 bin deprem toplanma alanı yok ama en az 10 bin park var. Çünkü bütün parkları deprem toplanma alanı olarak belirlemişler. Burada da deprem toplanma alanı değil, deprem toplanma yalanı ortaya atılarak, günü kurtarma politikasına devam edilmiştir.

            Çünkü geleceği kurmak derdi olmayanlar, günü kurtarmak peşine düşerler. Bize de düşen, memleketi bu anlayıştan kurtarmaktır!

Bu yazı toplam 1991 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.