• BIST 1.513,730
  • Altın 548,60
  • Dolar 9,5126
  • Euro 11,0734
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 16 °C

Doğalgaz Zammı

BAŞBAŞA / İlhan AKANSOY

Vatandaşlar arasında genellikle yanlış bilinen bir nokta var; ne zaman doğalgaza zam yapılsa belediyeleri suçluyorlar, aynı durum elektrik için dağıtım şirketlerine ve akaryakıt için de ilgili şirketlere yönelik yapılıyor.

Oysa her üçü de EPDK denilen Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından yapılıyor. Ancak işin kâğıt üzerinde görünümü böyle. Bu kurulun 7 üyesi var ve bu üyelerin tamamı Cumhurbaşkanı tarafından seçilerek atanıyor, bunun yanında kurul Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı çalışıyor.

EPDK kanununda enerji piyasası ile ilgili birçok hüküm var. Bunlardan bir tanesi de “…enflasyon nedeniyle ihtiyaç duyulan ayarlamalara ilişkin formülleri uygulamak…” olarak madde içinde yerini alıyor.

Bu kurulun aldığı, adına ayarlama dedikleri zammın gerek bakanlıkça ve gerek Cumhurbaşkanınca bilinmemesi olası değildir, hatta daha da ötesinde zam yapılması için düğmeye basan bu iki makamda oturanlardır, demek en doğru tespit olacaktır.

Dolayısıyla işçi, memur, emekli, dul ve yetimlere uydurma enflasyon rakamlarıyla yüzde 3 -5 bandında zam öneren ve bunu savunan iktidar, 1 Ağustos tarihinden geçerli olmak üzere doğalgaza konutlarda yıllık 300 bin m3 ve altı tüketimde yüzde 14,97, organize sanayi bölgelerinde 300 bin m3 ve üstü 13,73 oranlarında zam yapılmasına itiraz etmedi. Burada bile adaletli davranmamış, zengini kayıran bir oran belirlemiş haldeler.

2018 yılı aralık ayında doğalgazda yüzde 10 indirime gidileceğini söyleyen AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 -20 kışında gelen doğalgaz faturalarına feryat eden milyonların sesini duyduğunda ne söyleyecek çok merak ediyorum.

Benim duyacağım şu sözler olabilir mi, “Doğalgaza zam yapmadık. EPDK maliyet artışları nedeniyle bir ayarlama yapmak zorundaydı. Önümüzdeki günlerde yüzde 20 indirim yapacağız, hiç kimse bundan kuşku duymasın.”

Ha, ha, ha…

Bu yazı toplam 428 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.