• BIST 1.513,710
  • Altın 549,00
  • Dolar 9,5125
  • Euro 11,0756
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 16 °C

Ellerine Yüzlerine Bulaştırdılar

BAŞBAŞA / İlhan AKANSOY

 

Covid -19 ile mücadelede yürütmenin başı ve üyeleri aslında salgının ilk ortaya çıktığı andan itibaren hata yaptılar. Bir ölçüde bu salgının pandemik bir yapıya dönüşeceğini öngörmemiş olabilirler. Nede olsa bu virüsün ne olduğu ilk başlarda bilinmiyordu. Ancak 2019 Aralık sonu ve 2020 Ocak ilk haftalarında virüsün ne derece tehlikeli olduğu görülmüştü.

Bu süreçte mart ayı ortalarında tedbir kararları almak yerine Ocak ayı başlarında bunlar yapılmalıydı. Ne yapılırdı derseniz, ülkeye giren yerli yabancı tüm insanlar giriş noktalarında kontrol edilebilir, gerekli testler yapılabilir ve şüpheli vakalar ülkeye sokulmaz veya karantinaya alınabilirdi.

Oysa ekonomik kaygılarla hareket eden yürütme organı virüs tehdidini görmezden gelmeyi tercih etti ve hatta bizde bir vaka olmadığını açıkladılar. Ne zaman ki başta büyük şehirler olmak üzere ülkenin dört bir yanında Covid -19 vakaları artmaya başladı birtakım tedbirleri almak zorunda kaldılar.

Geç alınmış tedbirler olsa da Mayıs ortalarında salgının düşüş eğilimine girdiğini ve kontrol altına alınabildiğini söyleyebiliriz.

Ancak bu defa egemen sermaye gruplarının yoğun baskısı altına giren yürütme organı tedbirleri gevşetme kararı almak durumunda kaldı. Yani bir anlamda toplum sağlığının önemi bu sermaye gruplarının çıkarlarının arkasına düştü.

Önce AVM’leri açtılar. Uçak seferlerine kısmen de olsa başlama kararı aldılar ve sonrasında tamamen serbest bıraktılar. Şehirler arası geliş -gidişleri kontrollü (!) olarak serbest bıraktılar, kara -hava -deniz yolları şirketlerini kurtarmak istediler. Tespit edemedikleri kişilerce virüsün yayılmasına olanak sağladılar. Yetmedi Turizm sektörünü kurtarmak adına otelleri, plajları devreye soktular. Bu da yetmedi dışarıdan turistlerle virüs ithalatına başladılar.

Şimdilerde Sağlık Bakanı’na bakıyoruz her gün salgın tablosunu verirken 2. Dalganın gelmesinden endişe duyduğunu dile getiriyor. Bu tablo ne derece doğruları gösteriyor bu dahi şüpheli. Çeşitli illerde pandemi hastanelerinin yoğun bakım ünitelerinin tamamen dolduğu haberlerini okuyoruz. Geçenlerde Ankara Tabib Odası sadece Ankara’da günde 1400 yeni vaka olduğunu açıkladı. Bakanlık tablosuna bakıyoruz ülke genelinde vaka sayısı 1000’ler civarında gösteriliyor.

Hipokrat yemini etmiş bir doktorun Sağlık Bakanı da olsa hastasına yalan söylemesi söz konusu bile olamaz. Hele ki toplum sağlığı noktasında sermayenin parasal çıkarlarını korumaktan ziyade, insan sağlığının korunması adına çaba sarf eder.

31 Ağustos itibariyle okullar da açılacak. Birtakım tedbirlerden söz ediliyor, ama ortada somut bir şeyler yok. Sınıflarda sosyal mesafe nasıl sağlanacak, maskeler ders müddetince takılı mı kalacak, her öğrenciye her gün bu maskelerin yenisi verilecek mi, kıyafetlerine virüs bulaşan öğrenci bu virüsü nasıl evine götürmeyecek akla gelen ilk sorular.Benim kanaatimce Covid -19 ile mücadelede ülkeyi yönetenler can mı mal mı ikileminde tercihleri ile herşeyi ellerine yüzlerine bulaştırdılar, eh bulaşı olduysa hastalık kaçınılmaz. Tedavi olabilirse ne âlâ, yoksa seçim sandığına gömülür giderler.

Bu yazı toplam 1078 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.