• BIST 1.509,200
  • Altın 549,89
  • Dolar 9,5390
  • Euro 11,0897
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 3 °C

Haram mı, helal mi?

BAŞBAŞA / İlhan AKANSOY

 

İçki ve kumar üzerine Kur’an’da dört ayet vardır. Diyanetin tefsirinde bu ayetler açıklanmış ve nihayetinde son ayetle Maide (5/91 ile “Gerçekten şeytan, içki ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi, Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?” diyerek son noktayı koymuştur.

Yine Diyanetin sitesinde olan açıklamaya göre: Cahiliye devri Araplarda Meysir adıyla bilinen bir şans oyunu varmış ve şöyle oynanırmış: Veresiye bir deve satın alınır ve 28 parçaya bölünür. On adet oktan yedisinin ucuna hisseler yazılır, üç ok boş bırakılarak bir çuvala konur, oyuna katılanlar okları çeker ve hisselerine düşeni alırlar, boş çekenler ise devenin parasını öderlermiş. Sonrasında devenin etini cümbür cemaat hep birlikte yerlermiş.

Bu iki paragraftan sonra gelelim sadede. Yani bizdeki kumara kılıflanmış adıyla şans oyunlarına. Hepimizin bildiği gibi bizde kumarhaneler ve kumar aletleri kanunla yasak kapsamına alındı. Kılıf giydirilmiş kumar, yani şans oyunları ise birçok kategoride yapılıyor. Piyango çekilişleri, loto, toto, atyarışları en önde gelenler.

Özellikle Milli Piyango oyunları en büyük paya sahip bu alanda. Geçtiğimiz yıl bu kurum özelleştirildi. Özelleştirmede ilginç bir detay var. İhale, başkanı CB Erdoğan olan Türkiye Varlık Fonu tarafından yapılıyor. İyi bir dindar olduğu şüphe götürmeyen Erdoğan’ın yukarıda sözü edilen ayetleri bilmemesi düşünülebilir mi?

Neyse konumuz bu değil zaten. Özelleşen milli piyango enteresan adımlar atmaya başladı. Arapların çuvala koyup çektikleri oklar örneğini yazılım programları ile devreye soktular. Online oynanabilen bu yazılım oyunları tam bir para tuzağı. Sizlere bu tuzağı anlatmak adına yüz lira kaybetmiş olsam da pek önemi yok. Sonuçta bu tuzakların nasıl kurulduğunu öğrenmiş ve sizlere aktarmış olmak bir kayıp değil kazançtır benim için. Bu yazılım sistemleri tıpkı kumarhanelerdeki jackpotlar gibi çalışıyor yani oynatana kazandırıyor. Kiminde kuruş -kuruş, kiminde lira -lira hesabınızı sıfırlıyor. Hele ki bir de çılgın sayısal dedikleri oyun var ki, evlere şenlik. 90 rakamdan altısını doğru bileceksin de 50 milyon kazanacaksın. Kolon fiyatı 3 lira, ama olurda sen seç dersen veya yedi rakam yazarsan 21 liran uçtu gitti demektir. Şimdiye kadar bırakın altı bileni beş bilen bile çıkmadı. Üstelik 50 milyon devir diyor ama katlama olmuyor. Yani yeni sahiplerinin kasalarında bu rakam yok, anlaşılan o ki, oynayanlardan toplama peşindeler.

Şimdi gelelim elinde kılıçla hutbe veren Diyanetin başındaki zata sorulacak soruya TVF tarafından ihale edilen bu kumar oyunu kurumunun yaptıkları ile ona yol verenlerin yaptıkları helal mi, haram mı?

Günah mı, sevap mı?

Bu yazı toplam 1226 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.