• BIST 1.776,41
  • Altın 702,32
  • Dolar 12.2478
  • Euro 13.8849
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 13 °C

İçimizdeki Terör Manevi Terör

Vizyoner Yaklaşım

Terör bildiğimiz, sözlük anlamı dışında kendi yorumum olarak maddi yani somut olan silah kuşanarak savunmasız insanlara vurulan darbe değildir sadece. Terörü ben ikiye ayırıyorum: Maddi yani somut TERÖR ve manevi yani soyut TERÖR. Manevi, soyut terör psikolojik yani duygusal terördür. TERÖR sadece insanlara karşı işlenen bir suç değil aynı zamanda hayvanlara, bitkilere ki maalesef hayvanlara ve bitkilere karşı olumsuz eylemler suç teşkil etmiyor ancak hayvanlara ve bitkilere mesela ağaçlara uygulanan şiddet de savunmasız canlılar olduğundan terördür kanımca.

Manevi terör olarak tanımlarsak manevi teröristlerden de bahsetmek gerekir. Bu kişiler maalesef kendi iç dünyalarında huzuru yakalayamamış, içlerinde olumsuz mücadele olan ve şiddet eylemleriyle dışa yansıyan davranışları varolan insanlardır. Belgesellerde vahşi doğa denir. Gerçekte vahşeti insanlar yaşatır. Hayvanlar sadece ihtiyaç dahilinde beslenme zinciri doğrultusunda hareket ederek aç karınlarını doyururlar. Oysaki insanların çoğu doymak nedir bilmez. Tokluk hissi duymaz mecaz anlamda.

İç huzuru olmayan kişiler içlerinde varolan terörü dışa yansıttığında bunu bildiğimiz, sözlük anlamındaki terörle bastırmaya çalışır. Nasıl bir kişi duygusal acısını kendisine ya da karşısındaki insana, hayvana, bitkiye saldırarak ve zarar vererek bastırmaya, geçirmeye çalışıyorsa teröristler de içsel karmaşalarını, çarpık ideolojilerini ve genelde çevresel ve ailevi yanlış sevgi ve eğitim modellerinden dolayı zarar verici olumsuz aktarımlarda bulunurlar.

Aşk ilişkilerinde de manevi terör uygulanabilmektedir. Sonra şiddet fiziksel hale bazen de cinsel hale dönüşebilmektedir. Yani sonuç olarak somut ya da soyut, maddi ya da manevi terör her tur ilişkide, her yerde insanlar tarafından uygulanmaktadır. Bence savunmasız olana uygulanan her türlü şiddet terördür. Terörün kapsamı yasalarda bu şekilde genişletilmelidir.

Bildiğimiz, yaşanan maddi yani somut terörü yoketmek ve kökünü kurutmak için gidilmesi gereken ilk çözüm yolu ailelerin çocuk sahibi olmadan eğitilmeleri olmalıdır. Öğrenimle eğitim farklıdır. Eğitim öğrenimle birleştiğinde anlam ifade eder. Yoksa salt öğrenimle, öğrenimin bu sistemin ezberci oluşundan cihetle sınavdan geçmek, yüksek puan almak için sınavlardan hemen sonra unutulan bilgi depolamasından öteye gitmemesi maalesef eğitimli olduğumuz anlamına gelmemektedir.

Eğitim bir tür felsefe, geniş bir bakışaçısı ve hayatta birey olma halidir bir bakıma. Doğumların kontrol altına bu anlamda alınması gerekmektedir. Eğitim alan bazı aileler belki çocuk sahibi olmaktan vazgeçecektir ya da uzun süre bekleme kararı alacaklardır.

Bir de daha önceki bir yazımda dile getirdiğim gibi her ailenin bir psikiyatrı, çocuk psikiyatrı ve bir psikoloğu ve bir de pedagogu olmalıdır. Hele ki bu temel ihtiyaç noktasındadır. Bu meslekleri icra eden birçok kişi varken bu yönde düşünülmesi gerekmektedir.

Psikoloji ve sosyoloji ile psikiyatri birbiriyle bağlantılıdır. Sosyologların da hakettikleri değeri görmeleri hem kendileri hem de toplum için önemli olacaktır. Psikoloji kişiyle sosyoloji toplumla ilgilenir. Toplum sağlıklı bireylerden yani içinde manevi terör olmayan özgür irade sahibi insanlardan oluşursa ne terör kalır ne savaş ne suç. Suç oranlarında ciddi azalma görülecektir.

Hasta olduktan sonra hekimlere gitmeyi değil hasta olmamak için hekimlere gitmeyi hedef alan bir yönetim sistemi olmalıdır. Amaç hasta tedavisinden çok hastalanmamaya destek verilmesidir. Psikoloji, psikiyatri sadece hastalara bakmaz. Şu an yaşam koçu denen kişilerin uzmanlarıdır bir yerde onlar. Yani esas yaşam koçları psikologlar ve psikiyatrlardır.

EVET İÇİMİZDEKİ TERÖRE SON VERME ZAMANI GELMEDİ Mİ? HADİ BUGÜN HERKES KORKMADAN, DAMGALANIRIM DİYE KAYGIYA KAPILMADAN BİR PSİKOLOĞA YA DA PSİKİYATRA ULAŞSIN! BAKALIM KİM İLK ARAYACAK?

HER İNSANIN SAĞLIĞINI DEVAM ETTİREBİLMESİ İÇİNDİR ESAS PSİKİYATRLAR VE PSİKOLOGLAR. BUNU HEP HATIRLAYALIM. SAĞLIKLI, TERÖRSÜZ GÜNLER DİLERİM.

İÇİMİZDEKİ TERÖRE SON!!

Bu yazı toplam 467 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.