• BIST 1.981,04
  • Altın 771.18335
  • Dolar 13.5153
  • Euro 15.2741
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 8 °C

KADIN

BARIŞ BAŞARSLAN / Kum Saati

 

 

            Halide Edip Adıvar, İstanbul işgaline karşı halkı harekete geçirmek için yapmış olduğu konuşmalarla milli bilinci halka aşıladı. Anadolu Ajansı’nda gazetecilik yaptı. Yazdığı romanlarla Türk Edebiyatına ve sanatına işgal altındaki topraklarda umut aşıladı. Sivil bir birey olmasına rağmen, rütbe aldı. Milli mücadelenin kahramanlarından oldu.

            Nezahat Onbaşı, 1994’te kaybettiğimiz Milli Kuvvetler’in son temsilcilerinden… Dokuz yaşında iken, tam on iki yıl boyunca babası Albay Hafız Halit Bey’in yanında Milli Mücadele’nin ortasında küçük bir kız çocuğu olarak büyümüş ve Geyve Savaşı’nda, Konya İsyanı’nda, Birinci ve İkinci İnönü Savaşları’nda, Sakarya ve Gediz muharebelerinde kahramanca mücadele etmiştir. 70. Alay’ın simgesi haline gelmiştir.

            Şerife Bacı, 1921’de İnebolu’dan Ankara’ya kağnılarla cephaneyi taşımaya giderken donarak şehit olmuştur. Anlatılanlara göre cephaneye battaniyesini sarmış, bebeğine de kendisi sarılmıştır.

            Erzurumlu Kara Fatma, Balkan Savaşı’na katılmıştır. 1. Dünya Savaşı’nda yanına aldığı kadınlarla beraber Kafkas Cephesi’nde savaştı. Eşi Ahmet Bey’i Sarıkamış’ta şehit verince memleketi Erzurum’a döndü. Sivas Kongresi’ne Mustafa Kemal ile görüşmek için gitti.  Milis Müfreze Komutanı olarak Batı Cephesi’nde görevlendirildi. İstanbul’da işgalcilere ve cephanelerine büyük zararlar verdi.  Oradan İzmir’in kurtuluşu için mücadele verdi.  25 Yunan askerini esir alması ile tanınmıştır.

            Halime Çavuş, Milli Mücadele’ye katılmak için kendisini Halim Çavuş olarak tanıttı. Saçlarını kazıttı, traş oldu ve Kurtuluş Savaşı’na katıldı. Mühimmat taşınmasında, cephane taşınmasında çok önemli görevler yaptı. Bir ayağını kaybederek gazi oldu.

            Hafız Selman İzbeli, Müdaafa-i Hukuk Cemiyet’i kurucularından ve ilk kadın kolları başkanı olarak tanınmıştır. Kastamonu’da kadınları toplayıp askerler için çorap, fanila örüyordu. Varlıklı bir aileden gelmesi sebebiyle birçok askerin ihtiyaçlarını kendisi karşılıyordu. Her fırsatta kendisini “Cumhuriyetçiyim” diyerek tanıtıyordu.

            Gördesli Makbule, eşi ile birlikte Milli Mücadele’ye katılmıştır. İzmir’in işgali ile birlikte Halil Efe ile Türk çetelerine katıldı. Kocayayla baskınında geri çekilen askerlere önderlik ederken şehit olmuştur.

            Çete Emir Ayşe, şehit olan kocasından kalan elmas küpelerini bozdurup tüfek alınca Yörük Ali Efe’ye katılmıştır. Aydın’ın kurtuluşu için Yunanlılar’la savaşmıştır.

Şu sözler Çete Emir Ayşe’ye aittir.

            “Savaştım Yunana karşı, elimde kalan en değerli şey Atatürk’ün göğsüme taktığı İstiklal Madalyası'dır.”

                Tayyar Rahmiye, Adanalı’dır. Milli Mücadele’de keşif ve kundakçılık yaparak işgal ordusuna ciddi zararlar vermiştir. Bir savaş esnasında yapmış olduğu konuşma ile askerlerin kendine gelmesini sağlamış ve iki arkadaşını korumak isterken şehit düşmüştür.

*

            Türk Kurtuluş Savaşı’nda mücadele veren kadınlar, yepyeni ve çağdaş bir ülkenin de annesi olmuş, yepyeni bir ülke yaratmışlardır.

            Türkiye Cumhuriyeti’nde seçme ve seçilme hakkını da ilk kazanan ülke olarak, kadınları da artık yaşanabilir ülkenin eşit bireyleri yapmak için mücade başlamıştır.

            İlk kadın kimyacı Remziye Hisar, ilk kadın doktor Safiye Ali, ilk kadın Avukat Süreyya Ağaoğlu, ilk kadın Heykeltraş Sabiha Bengütaş, ilk kadın Jet Pilotu Leman Bozkurt Altınçekiç, ilk kadın Emniyet Müdürü Feriha Sanerk, ilk kadın Opera Sanatçısı Semiha Berksoy, ilk kadın Savaş ve Fotoğraf Muhabiri Semiha Es, ilk kadın Banka Müdürü İclal Ersin, Dünya’nın ilk kadın Savaş Uçağı Pilotu Sabiha Gökçen, ilk Türk Kadın Pilot Bedriye Tahir Gökmen, ilk kadın Radyo Spikeri Emel Gazimihal, ilk kadın Vali Lale Aytaman, ilk kadın Gazeteci Selma Rıza, ilk kadın Bakan Türkan Akyol, ilk kadın Büyükelçi Filiz Dinçmen, ilk kadın Milletvekili Benal Arıman, ilk kadın Başbakan Tansu Çiller, ilk kadın Arkeolog Jale İnan, ilk kadın hemşire Esma Deniz…

            Daha ismini saymakla bitiremeyeceğimiz yüzlerce kadın…

            Hepsi kendisinden bir sonraki kuşağın önünü açmış ve cesaretini arttırmıştır.

            Bakın artık toplumda bilim adamı değil de, bilim insanı; iş adamı değil de iş insanı gibi kavramlar kullanılıyor. Temelleri yıllar öncesinden atılmış bir toplumun hem savaşta hem de toplumsal mücadele alanında vermiş olduğu mücadelenin sonucudur.

*

            Peki, ne diyor AKP’li Özlem Zengin; “Ak Parti Gelene Kadar ‘Kadın’ın Adı Yoktu.”

*

            Şimdi yeni neslin “random atmak” diye sık kullandığı bir tabir var.

            Ne olduğunu merak ediyorsanız, Özlem Zengin’in bu cümlesinin yapıldığı haberlere bakıp, altındaki yorumları okuyabilirsiniz.

Bu yazı toplam 2096 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.