• BIST 1.542
  • Altın 442,301
  • Dolar 7,4061
  • Euro 9,0051
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 3 °C

Müjde -mi isterim!

BAŞBAŞA / İlhan AKANSOY

 

Kendisini veya karşısındakini mutlu edecek veya sevindirecek bir olayı haber verenin istisnasız olarak ‘müjdemi isterim’ cümlesini kurduğunu söylersek abartmış olmayız.

Giderek oy kaybı yaşayan AKP’nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan verdiği müjde (!) ile -her ne kadar dile getirmese de -ne istemiş olabilir. Elbette ki her siyasetçinin istediğini, yani vatandaşların oylarını.

O yüzden konuyu bu noktadan irdelemek gerekir. Vatandaş için bir an da olsa bir doğalgaz rezervi bulunmuş olduğu müjdesi ilk başlarda ilgi çekebilir. Ancak vatandaş adına bunun müjde olabilmesi için doğalgaz faturalarının düşüp düşmeyeceği giderek öne çıkar.

Daha da önemlisi bulunan rezervin ne derece ekonomik bir değer olduğudur. Besleme basın ve kalemşörlerine bakacak olursak öyle bir uçtuk ki tut tutabilirsen. Hani derler ya, şeyh uçmaz onu müritleri uçurur, bu da böyle bir durum.

Kardeşim akıl var, izan var. Dünyanın en zengin doğalgaz rezervine sahip ülkesi Rusya’nın 50 Trilyon metre küp gazı varken bizim toplamda son bulunan ile rezervimiz dörtyüz milyar metreküp. Devede kulak değil kılı kadar bile yok elimizde.

Gazı çıkarmak, kıyıya aktarmak ve depolamak için gerekli tüm yatırımların parasal değerinin, işin uzmanlarınca 5 -6 milyar doları aşabileceği ifade ediliyor. Aynı uzmanlar bu rezervin 6 -7 yılda tükeneceğini de öngörüyorlar. Daha da dikkat çeken açıklamaları fiyatlar üzerinde vatandaşın beklediği gibi bir ucuzlamanın olmayacağı yönünde. Bir diğer konu da 2023 yılında bu yatırımların devreye gireceği iddiası. Uzmanlar bunun da olanaksız olduğunu söylüyorlar. Tüm sürenin 5 -10 yılı alabileceği ifade ediliyor.

Bir de dile getirmekten kaçındıkları bir durum var. TPAO Karadeniz’deki çalışmalarını ortaklık anlaşması çerçevesinde yürütüyor. Bunlar, İngiliz şirketi BP ve Amerikan şirketi Exxon Mobil. Bunları eşit payda düşünsek bize ait miktar 107 milyar metreküp demektir. Gerçek olan nedir diye sorsak alınacak yanıt bellidir; ticari sırdır açıklayamayız. Elin yabancı şirketlerinin bildiğini ne yazık ki halkımız öğrenemiyor. 2019 yılında Türkiye’de tüketilen doğalgaz miktarı yaklaşık 45 milyar metreküp olarak açıklandığı dikkate alınırsa payımıza düşen 107 milyar metreküp doğalgazın (o da tamamı çıkarılabilirse) kullanım süresinin 2 yıl üç ay olduğudur. Hadi diyelim ortaklar parası karşılığı bunun tamamının Türkiye tarafından kullanılmasına koltuk verdi, o zaman bu süre 6 yıl 9 ay olur.

Bu tablo karşısında AKP’nin oy devşirme adına yaptığının adı koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi demekten öte bir şey değildir.

Keşke şöyle birkaç trilyon metreküplük doğalgaz rezervine sahip olsak da bazı ülkelerde olduğu gibi elektrik ve doğalgaz halka ücretsiz sunulabilse. İşte o zaman müjde olurdu halkımız adına.

Enerji kaynakları aranmalı mı, evet kesinlikle aranmalı. Ama koca deryada küçük bir balık yakalayıp da büyük bir iş yapmış gibi övünmek de neyin nesi oluyor.

Nedeni oy kabının önüne geçmekse bilinmeli ki halk bunları yemiyor. TUİK’in enflasyon oranlarındaki kalem oyunlarının nasıl olduğunu çarşı, Pazar ekonominin her alanında görüyor ve birebir yaşıyor.

Yani müjde çorap gibi oldu kaçtı, ruj sürsen de kaçık devam eder. Bir kere ipin ucunu kaçırdın mı çorabı yenilemekten başka çare yoktur. 

Bu yazı toplam 704 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.