• BIST 1.511,840
  • Altın 547,50
  • Dolar 9,4994
  • Euro 11,0598
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 14 °C

Şaşırdık mı.hayır.

BAŞBAŞA / İlhan AKANSOY

 

Özelleştirilen Milli Piyango İdaresi’nin 31 Aralık 2020 çekilişi yapıldı. Büyük ikramiyenin Muğla’nın Salihli ilçesinde bir vatandaşın çeyrek biletine çıktığı açıklandı ve hemen ardında kalan ikramiyenin satılamayan üç bilete çıktığı basına yansıdı. Genel çerçevede şaşırmadık, ama benim öngörümde biraz da olsa şaşırdım diyebilirim. Çekiliş öncesi bazı dostlarla sohbette özelleştikten sonra MPİ’in şirazesinin kaydığını, bu nedenle ikramiyenin satılmayan tam bilete isabet ettirileceğini söylemiştim. Yanılmışım, ikramiye çeyrek bilete çıktı. Çıktı, ama beraberinde soru işaretleri ile çıktı. Tabi diğer 12 kategoride hangi ikramiyelerin kaçı satılamayan (!) biletlere çıktı bunu da henüz bilmiyoruz.

Şimdi gelelim piyango bilet satış ve çekilişleri ile ilgili usul ve esasları düzenleyen yönetmelik hükümlerine. 4/10/2006 tarih ve 26309 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanan yönetmeliğin satılmayan biletlerle ilgili hükümleri var. Öncelikle sabit veya seyyar bayilerden iade alınmadığının altını çizelim. Yani üç adet büyük ikramiyeli bilet bu bayilerinden elinde kalmamış. Geriye idarenin ambarında kalan veya satış merkezleri ve idarece biletlerin iade edileceği sözleşme ile belirtilen başbayilikler kalıyor. Bunların tümünün çekilişten önce bir tutanakla satılamayan biletleri numaraları ile tutanak haline getirmeleri ve ivedilikle idareye bildirmeleri gerekiyor. Bunu yanında satılamayan biletlerin iki yerinden zımbalanarak yuvarlak delikler açılması gerekiyor.

Şunları bilmiyoruz, en azından ben bilmiyorum. Kaç adet bilet basıldı ve bunların kaçı satıldı. Hangi satış merkezi veya başbayiden büyük ikramiye çıkan çeyrek bilet iade edildi, bunlarla ilgili iade tutanakları nerede.

Efendim, biletlerin güvenirliği arttırılmışmış, çekiliş halka açık yapılıyormuş, noter gözetiminde yapılıyormuş geçiniz bunları bir kalem. İllüzyonistler de halka açık numaralarını gösteriyorlar, ama kimse göz boyamanın nasıl olduğunu anlamıyor. Notere gelince; onu illüzyonistin karşısına oturtun, illüzyonist içi boş şapkayı göstersin, sonra içinden tavşan çıkartsın. Noter ne gördüyse, kendine ne verildiyse onu kayda alır. Şapkanın içinde ikinci bir bölme olduğunu kayda alamaz.

Sonuçta allem ettiler kellem ettiler vatandaşa 100 milyon hayali kurdurup topladıkları paraların 75 milyonunu ihaleyi aldıkları TVF’ye hediye ettiler. Bu bize gösterilen. Ya diğer kategorilerdeki satılamayan ve iade edilen ikramiye kazanmış biletlerin tutarı ne kadar bunu da bilmiyoruz. Özelleştirilen MPİ üzerinde şaibeler oldukça fazla. Kürelerin çalışma yöntemini bilmiyoruz. Topların içinde çip var mı, yok mu bunu da bilmiyoruz. Hele ki Las Vegas kumarhanelerini aratmayan oyunlar işin tuzu biberi olmuş durumda.

Daha ne diyelim, tüm bilinmezlikler içinde toplanan paralar hayırlara vesile olur mu, sizler ne dersiniz?

Bu yazı toplam 789 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.