• BIST 1.509,200
  • Altın 549,42
  • Dolar 9,5347
  • Euro 11,0839
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 0 °C

Sinek küçük ama…

BAŞBAŞA / İlhan AKANSOY

Bir önceki yazımda doğalgaz üzerine bindirilen zamların içyüzünü yazmıştım.

Yine bu noktadan yeni bir gelişmeyle devam edelim istedim.

Bilindiği üzere doğalgaza yapılan zammın birim fiyatı 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren uygulanacağı bizzat zamcılar tarafından halka duyurulmuştu.

Ancak gerek bana ve gerek başkalarına gelen faturalarda ilginç bir nokta var, daha doğrusu bir oldu bitti ile fırsatçılığın daniskası var.

Bu faturaların çoğunda son doğalgaz sayacı okuma tarihi Haziran ayı içinde gerçekleşmiş gözüküyor. Daha önce her ay atlamadan sayaç okuyan İGDAŞ nedense Temmuz ayı içinde okuma yapmıyor, zamların açıklanmasından sonra Ağustos ayında okumaları ve faturalandırmaları gerçekleştiriyor.

Ağustos ayı faturasına baktığımızda tüketim dönemi perakende satış fiyatı karşısında 0,1150201 TL/khw değerini görüyoruz. Oysa zam öncesi bu değer 0,10859193 TL/kwh.

Buradan da anlıyoruz ki, İGDAŞ yapılan zammı geriye dönük uygulamaya almış. Yaz nedeniyle faturalar yüksek gelmese de ortada haksız elde edilen bir kazanç var.

Ben kendi faturam üzerinden bir hesaplama yaptığımda yaklaşık 69 Krş. fazla ödeme yaptığımı tespit ettim.

Belki bazı okurlarım şunu düşünebilir, ne var canım alt tarafı birkaç kuruş fazla ödemişsin ne var bunda. Ama kazın ayağı öyle değil. Öncelikle kanunlar, yönetmelikler gereği neyse ona her vatandaş gibi resmi, yarı resmi veya resmi olmayan tüm kişi ve kurumlar uymak zorunda. Hiç kimsenin fırsatçılık yapıp devlet adına da olsa vatandaşın cebinden haksız kazanç sağlaması kabul edilemez. Kaldı ki bu alışkanlık olur, ÖTV kazığında olduğu gibi.

Evet sinek küçük, ama mide bulandırıyor. Çünkü küçük sandığımızın milyonlarcası bir araya geldiğinde bir anda devasa boyutlara ulaşıyor.

15 milyon insanın yaşadığı bu kentte ortalama dört nüfus üzerinden 3 milyon 750 bin konut var demektir. Bu rakam konut bazında böyle, bunun yanında iş yerleri de en az bu kadardır. Nitekim 2018 yılı itibariyle İGDAŞ abone sayısı 6 milyon 300 bin civarındaymış. Buna 2019 aboneliklerini de eklediğimizde 7 milyona ulaşıyor demektir.

Şimdi şu küçük denilen 69 kuruşluk sineği bir çarpıverin abone sayısıyla, ne etti 4 milyon 830 bin TL. Bu da demektir ki milyonlar İstanbullunun cebinden İGDAŞ’ın kasasına fırsatçılığın daniskası yapılarak uçup gitti.

Ben farkı geri istedim, Cimer üzerinden yaptığım başvuru ile. Şimdilik İstanbul Valiliğinde beklemede, çok merak ediyorum kendilerini nasıl savunacaklar. Bu işi mahkemeye kadar götürmem gerekirse götürmeye kararlıyım, İBB başkan ve meclis üyelerine duyurulur.

Bu yazı toplam 416 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.