• BIST 1.331
  • Altın 460,721
  • Dolar 7,8023
  • Euro 9,4809
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 7 °C

TEMCİT PİLAVI GİBİ!

BAŞBAŞA / İlhan AKANSOY

 

Son iki yılda AKP yönetiminin siyaset adına ortaya koyduğunun adı temcit pilavından farksız bir hal aldı.

ABD ve diğer batı ülkeleri destekli bölücü PKK hainleri ile 40 yılı aşkın mücadele eden Türkiye, şimdilerde yine batı destekli DEAŞ ve YPG ile mücadele eder duruma getirildi. Türkiye basiretsiz ve sığ yönetim nedeniyle, adeta batı ve doğu arasında pinpon topu sahası haline getirilirken, yönetenler de pinpon topu gibi bir oraya bir buraya gidip gelen oldu.

İşin garibi bu gerçeği gördükleri halde sırf iktidara yaranmak, kendine itibar ve çıkar sağlamak adına kimi medya yazar -çizerleri devekuşu örneği kafalarını kuma gömüp, gerçekleri kamuoyundan saklama çabası içinde görülüyorlar.

Son ABD ziyareti ile ilgili sanki büyük kazanımlar edilmiş gibi manşet haberle yapmak bunlarda alışkanlık oldu. Oysa değişen bir şey olmadığı Trump’un alaycı açıklamalarında net olarak görülüyor.

Ne diyor Trump: “Petrol alanlarını güvenceye aldık. Kürtlerle (YPG) çok iyi anlaşıyoruz ve onları çıkarlarımız doğrultusunda silahlandırıyoruz ve buna devam edeceğiz.”

Başka ne diyor: “Türkiye müttefikimizdir, NATO’da ikinci askeri güçtür. Bütün malzemelerini biz veriyoruz, çünkü biz iyi mal üretiyoruz. Aramızdaki ticaret hacminin 100 milyara çıkması hiç de zor değil.”

Erdoğan ne diyor: “ABD’nin PKK’nın kolu olan YPG’ye silah vermesi bizi üzmektedir. FETÖ’nün bize iade edilmesi için yeni belgeler sunduk. Mektubu kendisine iade ettik.”

İki tarafın da son iki yılda söylediklerinin temcit pilavından ne farkı var?

Kazanım bunun neresinde, aklı selim herkes bilir ki, kazanan yine ABD olmuş, Rusya olmuş.

S- 400 ile ilgili başbaşa görüşmede neler konuşulduğu ile ilgili bir açıklık yok. Erdoğan’ın açıklamasına bakacak olursak bir de patriot almaya talibiz. S -400 depolarda mı kalacak, ne olacak açıklama yok. Milletin milyarlarca parasını çarçur mu ediyorsun diye hesap soran yok.

Sahi ne olacak; ABD saldırırsa S-400, Rusya saldırırsa patriotlar mı devreye sokulacak. Gerçekten bu iki ülkenin doğrudan Türkiye’ye saldıracak kadar salak olduklarını mı düşünüyorsunuz. Yapılan tek şey dünya silah baronlarını zengin etmekten öte bir durum değildir.

Gelelim şu mektup konusuna; Erdoğan açıklamalarında kısaca değinerek mektubun iade edildiğini söyledi. Hangi mektup bu? Hakaret ve tehdit dolu ilk mektup mu, YPG’li itin yazdığı mektup mu?

Kanımca ikincisi olsa gerek. Ta ABD’ye gidip, şu ilk mektubu Trump’un yüzene çarptın mı, çarpmadın.

O zaman temcit pilavı yemeye devam edin, afiyet olsun.

Bu yazı toplam 552 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.