• BIST 1.284
  • Altın 447,219
  • Dolar 7,8066
  • Euro 9,3509
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 1 °C

Umutlar ve Olabilecekler

BAŞBAŞA / İlhan AKANSOY

 

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de coronovirüs belasıyla topyekûn mücadele halindeyiz. Sıkıntılı ve yaşamımızı sınırlayan birtakım tedbirler bizleri bunaltıyor. Diğer taraftan bilim insanları bu virüse karşı ilaç ve aşı bulmanın çabası içindeler. Ancak görünen o ki bu uzun solukta neticelenecek gibi duruyor.

Bizler yine de umutsuzluk ve karamsarlığa kapılmamalıyız. Örneğin önümüz yaz ve güneş sıcak yüzünü bizler göstermeye başladı. Kadim bir söz vardır, güneş giren eve doktor girmez denir.

Bu bakışla şunu söylemek hiç de bilim dışı değil; güneş in ultraviyole ışınları bu virüsün üstesinden gelecektir. Bilindiği gibi mor ötesi diye de adlandırılan bu ışınlar teknolojik olarak da üretildi. Suların, gıdaların, ortamın mikroorganizmalardan temizlenmesinde kullanılıyor.

Ben mayıs ayı ortalarına doğru güneşin de etkisiyle ülkemizin bu virüs belasından kurtulacağını, en azından salgın olayının en aza ineceğini düşünüyorum.

Fakat beni asıl düşündüren evde izolasyona tabi tutulan milyonların salgın sonrası psikolojik durumları ne olacak.

Sosyal bir varlık olan insanları bir anda asosyal bir duruma soktuk. Özellikle 20 yaş altı olanların yarınlarda sosyopati veya psikopati gibi psikolojik rahatsızlıklar göstermesinden açıkçası endişe ediyorum. Oluşan fobilerin ve panik atakların toplum psikolojisi üzerine etkilerini gerek devletimiz ve gerek bilim insanlarımız göz ardı etmemeliler. Bu yönde bir çalışma ve hazırlık emaresi görememek endişemi bir kat daha arttırıyor.

Bu çerçevede ilgili ve yetkili olanların ulusal psikolojik destek oluşumunu vakit geçirmeden devreye sokması toplumsal sağlığımız için çok önemlidir.

Bu yazı toplam 633 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.