• BIST 9132.21
  • Altın 2071.001
  • Dolar 31.3576
  • Euro 33.9246
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 16 °C

KARTAL'DA TEKEL ARAZİSİNE BEDELSİZ VERİLEN ÜNİVERSİTE'DEN AÇIKLAMA

KARTAL'DA TEKEL ARAZİSİNE BEDELSİZ VERİLEN  ÜNİVERSİTE'DEN AÇIKLAMA
Kartal'da eski TEKEL arazisinin bedelsiz verilerek üzerine Şehir Üniversitesi kurulması ile başlayan tartışmalar devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da Şehir Üniversitesi'nin Halkbankı dolandırdığını açıkladı.

Kartal TEKEL arazisi üzerine tüm tartışmalara rağmen kurulan Şehir Üniversitesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarıyla tekrar gündeme geldi. Erdoğan Şehir Üniversitesi'nin Halkbank'tan alınan kredileri ödemediğini belirterek Üniversitenin dolandırıcılık yaptıklarını belirtti. 

Kartal'ın en değerli arazisi üzerine bedelsiz tapu tahsis edilerek verilen TEKEL arazisi TMMOB nin açmış olduğu davalara rağmen Danıştay tarafından bedelsiz arazi devri gerekçesiyle açılan davalarla ilgili yürütmeyi durdurma kararı almıştı.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kuruculuğunu üstlendiği Şehir Üniversitesi Halkbank'a ola kredi borcu nedeniyle icralarla gündeme gelmişti.

Kartal TEKEL arazisinin bedelsiz tapu tahsisi ile verilen Şehir Üniversitesi Halkbank'tan alınan kredilerin geri ödenmemesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'nın hedefi haline geldi.

Üniversiteden yapılan açıklamada, "İstanbul Şehir Üniversitesi'ne Halkbank tarafından bankacılık mevzuatına uygun olarak kullandırılan yatırım kredisi, bütünüyle kampüs inşaatı için harcanmıştır" denildi.

Şehir Üniversitesi Açıklama Yaptı

"İstanbul Şehir Üniversitesi'ne ilişkin gündeme getirilen ve Üniversite'yi zan altında bırakan asılsız iddiaları üzülerek takip etmekteyiz. Üniversite'nin tüzel kişiliği, mensupları (öğrencileri, öğretim elemanları ve çalışanları) ve paydaşlarının hakları ile kurumsal ve bilimsel birikimi siyasi tartışmalara kurban edilmemelidir.

Üniversitemize yönelik baskı, müdahale ve siyasi tartışmaların eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerini kesintiye uğratmasından, devam eden hukuki süreçleri etkilemesinden derin bir kaygı duymaktayız. Bu bağlamda öne çıkan yanıltıcı beyanlara karşı açıklamamız belgeleri ile birlikte aşağıda sunulmuştur.

1. Dragos kampüs arazisinin İstanbul Şehir Üniversitesi'ne devri yürürlükteki yasalara uygun olarak yapılmıştır.

2. İstanbul Şehir Üniversitesi'ne Halkbank tarafından bankacılık mevzuatına uygun olarak kullandırılan yatırım kredisi, bütünüyle kampüs inşaatı için harcanmıştır.

3. İstanbul Şehir Üniversitesi, kredi borçlarını ödeyebilecek kapasiteye sahip olup bu süreçte borçlarının silinerek kamu tarafından yüklenilmesini asla talep etmemiştir. Üniversite'nin talebi mevcut yasalar çerçevesinde borçlarının yeniden yapılandırılmasından ibarettir."

Bankalardaki Mal Varlıklarına El Konuldu

Üniversitenin bu araziyi ipotek gösterip Halkbank'tan kredi almış olması nedeniyle Halkbank, Danıştay'ın kararına da dayanarak önce üniversitenin kredi teminatlarını durdurdu sonra da tüm bankalardaki varlıklarına tedbir koymuştu.

Erdoğan;Türkiye'de Hiç Bir Üniversitenin Tapu Devri yoktur

Erdoğan, ''İstanbul'da bir Şehir Üniversitesi meselesi ortaya çıkardılar. Bu üniversitesinin bir ayağında bizim olduğumuzu, diğer ayağında malum zatın olduğu söyleniyor... Şehir Üniversitesi'nin tahsisini başbakanlığım döneminde ben yaptım. Tahsisini ben yaptığım halde malum zat başbakan olunca bunu mülkiyet devrine dönüştürdü. Bu yapılamaz. Türkiye'de hiçbir üniversiteye tapu devri yoktur, olmamıştır. Bunlar dürüstlüğü hiçkimseye bırakmıyorlar. Hani bunlar dürüstü. Bu mülkiyet devrini yaparken yanında Ali Babacan, Mehmet Şimşek, Feridun Bilgin var. Bitmedi; bunlar Halk Bankası'nı da dolandırmaya çalışıyorlar. Halk Bankası'ndan kredi talebinde bulunuyorlar. Halk Bankası ciddi bir kredi veriyor. Maalesef bunlar, ödeme planında Halk Bankası'na ödemeleri yapmıyorlar. Halk Bankası da kendilerini sürekli uyarıyor. Şu anda borçları 417 milyon noktasında''dedi.

 

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.