• BIST 11064.85
  • Altın 2556.417
  • Dolar 33.0765
  • Euro 36.0512
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 24 °C

MANİSA'LI YURTTAŞ SU FATURALARINA İSYAN ETTİ

MANİSA'LI YURTTAŞ SU FATURALARINA İSYAN ETTİ
Manisa Büyükşehir Belediyesi'nde uygulanan yüzde 40 oranındaki su zammı vatandaşların tepkilerine neden oldu.Ekonomik krizle birlikte alım gücü düşen vatandaş su faturalarına yansıyan yüzde 40 oranındaki zamla faturaları ödeyemeyecek hale geldi.

Manisa MHP Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından geçtiğimiz ay alınan kararla suya yüzde 40 oranında zam yapılmış bunun yanı sıra 2462 sayılı kanuna aykırı olarak hat bakım ve işletim bedeli de vatandaşın faturalarına yansıtılmıştı.

Katı atık yönetim ücreti ile birlikte yansıtılan yüzde 40 oranındaki zam faturaları ödenemeyecek noktaya getirdi..

SU ZAMMI DAVALIK OLDU

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün seçim öncesi suya zam yapmayacağı sözü vermesine karşın, seçimi kazanmasının üzerinden daha 2 ay geçmeden suya yüzde 40 zam yapması karşısında, bir grup vatandaş Manisa Yurttaş İnsiyatifi adı altında bir araya gelmiş ve zammın iptal edilmesi için mahkemeye dava açmıştı. Manisa Yurttaş İnsiyatifi Temsilcisi Uğur Doğan, hukuk dışı uygulamalar ve usulsüz hesaplamaları tek tek ortaya koyarak, düzeltilmesi yönünde suyu bir şirket mantığı ile yöneten belediyeleri dilekçe ile uyarırken, bir grup vatandaşla birlikte de hukuk mücadelesini de sürdürüyor.

BÜYÜKŞEHİR'İN YAPMIŞ OLDUĞU SU ZAMMI KANUNLARA AYKIRI

Türkiye’de sadece Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin tüm su abonelerinden her ay hat bakım ve işletim ücreti adı altında tahsil ettiği 3 lira 54 kuruşun kanunlara aykırı olduğuna dikkat çeken Uğur Doğan, kanunlarda hiyerarşi olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

"Yerel yönetimler, 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’na göre belediyeyi yönetir. Manisa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon idaresi Genel Müdürlüğü’nün (MASKİ) tarifeler yönetmeliğine baktığımızda 33 maddede şöyle bir şey yazmışlar: ‘Hat bakım ücreti MASKİ genel kurulunca belirlenen miktarda alınır’ diyor. Yasada karşılığı yok.  Yasaya aykırı olan tarafı; yenileme çalışması yapmadığı halde her ay hat bakım ücreti alıyor. Burada şöyle bir ayrıntı da var. Kirada oturanlarda su abonesi olduğu için bunlardan da her ay tıkır tıkır alıyor. Yasal olmayan tarafı bu. MASKİ’nin bu yasa dışı uygulamasıyla ilgili idari mahkemede dava devam ediyor."

“BAŞKANYA PARDON DİYECEK YA GÖRMEZDEN GELECEK”

Geçtiğimiz ay uygulamasına haşlanan KAYSÜ ücretlendirmesindeki uçuk rakamlar ve usulsüz hesaplamalarla belediyelerin bunu çok iyi kullandığını ifade eden Doğan, Şehzadeler Belediyesi’nin tarifedeki usulsüz hesaplama ile ilgili ise şunlara dikkat çekti:

“Şehzadeler Belediyesi’nin MASKİ tarafından düzenlenen su tüketim faturalarında belirlediği ‘Katı atık toplama’ bedeli kentsel konutlarda 9.97 TL, Kırsal konutlarda 6.77 TL, ve diğer işyeri, sanayi tesisleri, okul, hastane ve kamu binaları için belirlenen tarifeleri Atık su Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmeliğe aykırı düzenlenmiştir. 11 milyon 780 lira olan ihale bedelini tabloda 1 milyon 780 bin lira olarak yazmışlar. Şehzadeler Belediyesi’nin kentsel konutlarda belirlediği 9 lira 97 kuruşluk ücretlendirme rapordaki maliyetler hane sayısına bölündüğünde 5 lira 28 kuruş çıkıyor. Ama belediye vatandaştan 9 lira 97 kuruş tahsil ediyor. Çok merak ediyorum bu raporu kim hazırladı. Bu rapor geri döner. Ya şehzadeler belediyesi pardon deyip düzeltme yoluna gidecek, ya da görmezlikten duymazlıktan gelecek. Başkan usulsüzlük için ya pardon diyecek, ya görmezlikten gelecek. Raporun düzeltilmesi için dilekçe verdim.”

 “BAŞKAN HALKIN AKLIYLA ALAY EDİYOR”

Yunusemre İlçesi’nde de durumun farklı olmadığını kaydeden Doğan, belediye başkanı Mehmet Çerçi’nin halkın aklıyla resmen alay ettiğini belirterek “Yunusemre Belediyesi, KAYSÜ bedelinin yüksek olmasına yapılan itiraz ve tepkiler üzerine yeniden görüşmek üzere komisyona çektikleri tarife raporunu komisyonda görüşüp meclisten geçirdi. Kentsel konutlardan aylık 9 lira 44 kuruş olan tarife 10 lira 90 kuruşa, kırsal konutlardaki 6 lira 21 kuruş olan tarife ise 7 lira 30 kuruşa çıkarıldı. Bu tarife AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oyları ile oy çokluğu sağlanarak meclisten geçirildi. Faturada indirim bekleyen vatandaşın aklıyla alay eder gibi karar aldılar. Tüm bunlar, özellikle seçimin ardından başlayan zamlar ve ücretlendirmelerle neredeyse yüzde 100’lere kadar artan içme suyundan belediyelerin muazzam paralar kazandığını ortaya koyuyor” görüşünü dile getirdi.

İşte o faturalar:

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.