• BIST 11064.85
  • Altın 2556.417
  • Dolar 33.0765
  • Euro 36.0512
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 24 °C

AZERBAYCAN TARİHİNE YÖN VEREN KADINLAR

GÜNEL QURBANOVA

Azerbaycan'ın tarihi çok eskilere dayanmaktadır.  Bu tarihe bakacak olursak dünya camiasında Azerbaycan'ı temsil eden pek çok kadın vardır.  Gelin bu hanımlardan bazıları hakkında detaylı bilgi verelim.

GÜNEL QURBANOVA

bu-002.png

Mahsati Gencevi: Mahsati Gencevi, 11. yüzyılın sonları ve 12. yüzyılın başlarında yaşamış büyük bir Azerbaycan şairidir.  İlk ünlü Azerbaycan şairi, ilk kadın satranç oyuncusu, ilk önde gelen müzisyen ve büyük olasılıkla ilk kadın bestecidir.  "Atınızın toynakları bulunmasın diye gökler size gümüş bir halı gönderdi."  Padişah bu rubaiyi duyduktan sonra şairi "Magisti" (en büyük) ünvanıyla ödüllendirmiş ve onu dairesine kabul etmiştir.

Sara Ashurbeyli: Sara Ashurbeyli, Azerbaycanlı bir bilim adamı, tarihçi ve oryantalist, Ortadoğu halklarının tarihini bilen, aynı zamanda bir sanatçı ve müzisyendi.  Dram tiyatrosunda ressam ve dekoratör, okulda öğretmenlik yapan Sara Hanım, hocası Üzeyir Hacıbeyov'un daveti üzerine konservatuarda 15 yıl yabancı dil öğretmenliği yaptı ve resimlerini sattı. Sergilerinden birinde, Goygol'ü Meksikalı yetkililer tarafından satın alındı ​​ve şimdi bir Meksika müzesinde bulunuyor.

Ayna Sultanova: Ayna Sultanova, kamu ve siyasi bir şahsiyetti, SSCB Halk Eğitim Komiseri, "Doğu Kadın" dergisinin editörü, Azerbaycan Tarihinin ilk kadın Bakanı, Halkın Adalet Komiseri ve Yüksek Mahkeme Başkanıydı.  Ayna Sultanova, mevcut rejimin kendisi için çalışmadığını görünce, Moskova'ya Stalin ile görüşerek şikayette bulunmak için gittiğinde aynı karakolda tutuklandı.  3 Temmuz 1938'de kurşuna dizilmeye mahkum edildi.  Ve Azerbaycan tarihi dünyası Ayna Sultanova gibi bir kadını kaybetti.  Ayna Sultanova bir baskı kurbanıydı.

 

Bu yazı toplam 742 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.