• BIST 10643.58
  • Altın 2504.005
  • Dolar 32.1989
  • Euro 34.8984
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 16 °C

Mutluluğu bulmak mı yoksa bunun için bir şeyler yapmak mı?

GÜNEL QURBANOVA

 

Mutluluk öyle yüce bir duygudur ki bazen hiç anlamazsınız, bazen de bulmak için zamanınızı harcadığınız soyut bir kavramdır.
Bugünün mutluluğu zenginlikte, parada, sağlıkta, ve sevgide gören az insan yoktur.Çevremizde, evi için ekmek kazanırken, daha fazla kazanamadığı için mutlu hissetmeyen birçok insan tanıyoruz.Ya da sevdikleri kişi onları terk ettiği için mutsuz hissettikleri için yaşamlarına son veren insanlar vardır.Çok parası olup mutlu olamayanlar olduğu gibi az parayla mutlu olanlar da vardır.
  Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım ki, bir insan hayatı boyunca mutlu ya da mutsuz olamaz.Mutluluğa büyük bir pencereden bakmalısın.Anlık bir duygunun sonucu olarak hayatımızın bir sonraki aşamasına taşıdığımız forma mutluluk ve mutsuzluk adını veriyoruz.Mutluluğu bulmayı, sürprizlerle dolu bir kutuya benzetelim. Evet doğru okudunuz "sürprizlerle dolu kutu"...Merakla beklediğiniz bir kutudan gizemli bir şekilde çıkan bir bıçak olarak düşünün.O bıçakla birini yaralaya da bilirsin ve ya mutfakta  da kullanabilirsin.Buradaki asıl mesele bıçak değil, asıl mesele o bıçağı nasıl kullandığınızdır. Yani DOĞRU DÜŞÜNCE....
  Demek istediğim tam olarak buydu. Mutlu, bence, doğru zihniyette.Şimdi birçok kişinin "Başkalarıyla eğlenmek", "Şehirde dolaşmak", "Ay sonunda maaş almak", "İyi bir eğitim almak" gibi şeyler söylediğini duyar gibiyim.Ancak sıralanan bu faktörler mutluluk değil, mutluluğa götüren faktörlerdir.Doğru düşünmek sizi her zaman başarıya ve mutluluğa götürecektir. Buna bir örnek verelim.Sabah erken kalktınız ve zamanında işe gideceğinizden eminsiniz. Ama otobüs gecikti.Doğru zihniyetle bir sonraki otobüse bineceğim, bu yüzden günümü mahvetmeye değmez.Başka bir örnek: Üniversiteye giriş sınavına hazırlanıyorsunuz, sorunlar ve bazı sebepler devreye giriyor, ya başka bir üniversiteye girersiniz ya da giremezsiniz.Yine doğru bir düşünceyle hazırlanacağım, herkesin üniversiteye gideceği diye bir kanun yok, başka türlü başarılı olabilirim. Listelenen bu faktörler hayatın küçük bir özetidir.Doğru zihniyet ile kendinizi kötü durumlardan kurtarabilir ve daha mutlu olabilirsiniz. "Her şerde bir hayır vardır" atasözünü uygulayabiliriz.Mutluluk hem de akıldadır. Akıllı insanlar genellikle doğru kararı verebilirler.Gereksiz işlere karışmazlar.
  Mutluluk bir tür öz değerdir.Kendine değer veren ve kendini seven bir insan her zaman kendisi ile ilgili doğru kararı verecektir.Birinin gitmesi,bir başkasının kendisinden daha fazla para kazanması onun mutluluğunu etkilemeyecektir.Mutluluk bazen yeni bir başlangıçtır. Bazen geçmişi unutur, (hataları ve doğrularıyla) bir kenara bırakır ve hayatını yeniden kurar.Bilim adamları, en mutsuz insanların geçmişin acılarıyla yaşayanlar olduğunu gösteriyor. Flaubert'in dediği gibi, "Her şey, her şey, hatta üzüntüler bile eskir. Eski şeylerin sizi üzmesine izin vermeyin.Lao Tzu'nun mükemmel bir sözü vardır: "En büyük sefalet, her şeyden memnun olmamaktır."Kimsenin sizin gününüzün mutluluk ayarlarıyla oynamasına izin vermeyin.
Ve şu cümleyi asla unutmayın: " Zerreni Güneş bilenler şükürlü ve 
iyimserdir,güneşi zerre bilenler açgözlü ve kıskançtır."

devamı var

 

Bu yazı toplam 1650 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.