• BIST 9184.85
  • Altın 2056.809
  • Dolar 31.3217
  • Euro 33.9058
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 13 °C

BİLİMDE ÇAĞ ATLADIK;TIBBİ KONULAR FETVALARLA ANLATILACAK

BİLİMDE ÇAĞ ATLADIK;TIBBİ KONULAR FETVALARLA ANLATILACAK
Sağlık Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan sülük kupa hacamat gibi bilim dışı tedavi yöntemleri tartışılmaya devam ederken Tıbbı konularda fetva verme mitolojisi adı altında sempozyumun düzenlenmesine karar verildi.

İSAM tarafından düzenlenen İslam Araştırmaları Merkezi Tıbbı konularda nasıl fetva verileceğine yönelik sempozyumun düzenlenmesiyle ilgili  bilim camiasının ne tepki vereceği ise merak konusu...

Sağlık Bakanlığı reçetelere hacamat sülük ve kupa tedavisi gibi bilimle örtüşmeyen alternatif tedavi yöntemlerini yaygınlaştırmaya çalışırken İSAM Tıbbı konularda verilecek fetvaların hangi koşullarda verileceği ile ilgili sempozyum düzenleme kararı aldı.

soL'da yer alan habere göre, teknolojinin gelişmesi ile ahlakın bozulacağını savunan sempozyum toplayıcıları, fetva vermekte zorlanmayı aşmak için halk sağlığı açısından geri durumda olan ve sürekli çocuk ölümlerinin yaşandığı Endenozya'yı örnek veriyor. Genetik Mühendislik, biyomedikal gibi alanların sorgulandığı sempozyumun başlıkları şu şekilde: 

Genetik Mühendislik ve Teknolojinin Sorgulanması Ebrahim Moosa
Tıbbi Konularda Fetva Usulü
Tıbbi Meselelerle İlgili Fetvalara Analitik Bir Yaklașım- Din İșleri Yüksek Kurulu Örneği
İran’da Biyomedikal Meselelerin Gerekçelendirilmesi: Dini Bir Hükûmet Tecrübesi
Temel Fıkhi Kavramların Medikal Meselelerde
Fetva Verme Süreçlerindeki Konumu: Endonezya Tecrübesi
Yardımcı Üreme Tekniklerine Yönelik Fetvaların Temelindeki İslam Ahlakı İlkeleri
Tıbbi Meselelerde Fikir Geliștirme Süreci- İslami Perspektiften Medikal Hatalar 
Biyofıkıh Biyoetiğe İkame Edilebilir mi?
Biyofıkıh Metodolojisi: Delile Dayalı Tıp ve Delile Dayalı Fıkıh Matriksi
Batıda ve İslam Dünyasında Biyoetik Sorunların Anlașılmasında ve Değerlendirilmesinde İnsan Anlayıșının Önemi: Beyin Ölümü Örneği

İSAM'ın tanıtım broşüründe şu ifadeler yer alıyor: 

İlkini 05.06.2010 tarihinde gerçekleştirdiğimiz “İslam Alimlerinin Tıbbi Konularda Fetva Verirken Bilgi Edinme Usulleri” başlıklı toplantımızda karmaşık tıbbi meselelere İslami cevaplar verilirken, karar noktasına kadar hangi aşamalardan geçildiği veya geçilmesi gerektiğini tartışmak istedik. Tıp mensuplarının bile teknolojik yapılarını anlamakta zorlandığı konuları, tıp alanı dışındaki insanların anlayıp karar vermesi mümkün müdür? Sonuçlarına bakarak değerlendirmek yeterli midir? Bir çok soru sorulabilir. Açıkça bellidir ki, anlamak ve karar vermek çok zordur.

İlk toplantıda bu zorlukları aşmak için tartışmalar yaptık ancak fark ettik ki, tatmin edici bir yere varamadık bu yüzden bu toplantının ikincisini düzenlemeyi gerekli gördük .Neticeten, düşünüyoruz ki, İslam âlimleri tıbbi konularda karar verirken durumun zorluğunu, hassasiyetini ve yakın gelecekte olabilecekleri anlamalarının yanında bir metodoloji üzerinde düşünmelidirler. İkinci toplantımız belki de devam edecek yeni toplantılar ile bu konuyu ele almaya devam ediyoruz.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.