• BIST 10643.58
  • Altın 2504.005
  • Dolar 32.1989
  • Euro 34.8984
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 16 °C

GERÇEK ATATÜRKÇÜLÜK

Muhammet Gülenç

 

Her alanda tam bağımsızlığı, özgürlüğü, ulusal egemenliği ve çağdaşlaşmayı amaçlayarak başlattığı Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı zaferle taçlandırınca askerlikten siyasete, sanattan spora, bilim­den inanca, sanayiden çevreye, bireyden topluma ker konuda atılımlar gerçekleştiren Mustafa Kemal ATATÜRK'ün öncüsü önderi olduğu TÜRK DEVRİMİ, Türkiye Cumhuriyeti'yle anıtlaşmıştır. İnsanımızı kölelikten (tebaalıktan),onur ve erdem saydığımız hak ve özgürlükleriyle nitelikli kişiliğe, ümmet durumundaki toplumumuzu da tam eşitlikle ulus düzeyine yükselterek devletin

Sahibi kılmıştır. Bu sonucu "Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk Ulusu" denir tanımıyla açıklamıştır. Temeli Türk kahramanlığı ve Türk kültürü olan cumhuriyet, demokra­sinin yaşama geçişi ve yönetimindeki adıdır. Birbirini izleyen sayısız gelişme, yenileşme, ye - niden doğma çabalarına koyulurken sakıncalı kurumlan yıkmış, yararsız gelenekleri ve alış­kanlıkları atmış, (anlayıştan kural ve kurumlara değin) yepyeni insan, yepyeni toplum, yepyeni devleti kazandırmıştır. Özetlenen başarıları, yazgıcılıktan yaratıcılığa geçişin, "yok" tan "var" olmanın evrensel bağlamda benzersiz, bir örneğidir. Yurdumuzu yayılmacı ve sömürgeci işgalcilerden temizleyerek bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü; saltanatı yıkıp tam eşitliği yurttaşlar düzenini, "kimsesizlerin kimsesi", halk demokrasisi, yaşamımızı ve namusumuzu kurtaran Cumhuriyeti kurarak Ulusal Egemenliğimizi; hilafeti dışlayarak laik yaşamı sağlayan; temeli Atatürk ilkelerinin oluşturduğu Türk Devrimi'yle yalnız bugünleri değil yarınları armağan eden kadın-erkek, asker-sivil, herkes ATATÜR'dür. Atatürk, Türkiye aydınlanmasının Kaynağı, ulusal değerlerimizle .varlıklarımızın simgesi, Türkiyemiz'le özdeşleşerek kurumlaşan.. üstün nitelikler anıtıdır. ATATÜRKÇÜ (Kemalist), Atatürk ilkelerini benimseyip özümseyen. ATATÜRK'ün yapıtlarını koruyup güçlendiren, Ona yaraşır olma çabasıyla yaşamım sürdüren ahlaklı, bilgili, çalışkan, yürekli, devingen-devrimci, yurtsever, örnek yurttaştır. ATATÜRK İLKELERİ, başta tarihsel simge "altıok" la özetlenen, yaşam felsefemiz, Türkiye'yi Türkiye yapan, ülkemize ve ulusumuza özgü, kendini yenileyen, her birini birer "altınok"saydığımız, Atatürk'ün çağdaş uygarlık düzeyini, sonsuzluğa uzanan yönü ve yolu gösteren tüm ilkeleridir. Barış, demokrasi, bilimsellik, akılcılık, eşitlik, dostluk, (sanat ve spor yandaşlığı gibi, Atatürk ilkeleri, Türkiye'nin varlık-yaşam çizelgesi, Türkiye'ye özgü bir düşünce dizgesidir. Atatürkçü düşünce Atatürkçülüğü (Kemalizm) amaçlar ve anlatır.

Herkes Atatürkçü olamaz. Atatürkçülük bilgi, ahlak, beyjn ve yürek işidir. Her omuz, her baş, her yürek bu onuru taşıyamaz, tadamaz. ĞERÇEK ATATÜRKÇÜ, Atatürkçülüğü bir davranış ve yaşam biçimi olarak benimser. Hak ve özgürlükleri güvenceye bağlayarak bireysel ve toplumsal yararı dengeler. Müdafaa-i Hukuk anlayışıyla Kuva-yi Milliye ruhuna, Amasya Genelgesi'nin, Erzurum ve Sivas Kongreleri'nin anlamına, Misak-ı Milli nin ve Lozan Barış Antlaşmasının amacına sıkı sıkıya bağlıdır. Cumhuriyetin üzerinde yükselecek gerçek demokrasiden, "Cumhuriyetçi Demokrasi" den yanadır. Demokrasiyi sulandırıp yozlaştıran, disiplin olmaktan .çıkarıp kuralsızlık ve siyasal oyunlar çirkinliğine dönüştüren tutumlardan kaçınır. Devletin TEK'liğini, Ülkenin TÜM'lüğünü, Ulusun BIR'liğini ödünsüz korur, soy ve. İnanç özelliklerini özgürce söyleme olanağıyla bireylerin yurttaş11k ku­rumu içinde eşitliğini savunur. İnsan haklarını ve demokrasiyi içtenlikle, özenle ve duyarlılıkla koru­yup güçlendirir. Aldatıcı, yanıltıcı, şaşırtıcı değildir. "Kişiliksiz kişi" lerden uzak durur. Sahte Atatürk­çünün Atatürk düşmanından ayrımı olmadığını, hatta daha tehlikeli olduğunu, yalnız "Atatürkçüyüm" demekle., ADD'ne üye olmakla, resim asmakla, rozet takıp nutuk atmakla Atatürkçü olunamayacağını bilir. İç ve dış, her türlü sömürüye karşıdır. Ulusunun üstün değerlerine sahip çıkıp varlığı için her türlü çabaya girerek Dünya Uluslar Ailesinin onurlu bir üyesi olarak yaşamını sonsuza dek bağım­sız bir biçimde ve en iyi düzeyde sürdürmesini sağlayacak gerçek milliyetçidir. Bu özelliğiyle, ülkenin kay­naklarını yabancılara peşkeş çekip aktaran, ulusal yargısını dışlayan, ulusal çıkarlarını göz ardı eden, şeriatçılara omuz veren tahkimci, özelleştirmeci, ırkçı, baskıcı ve zorba, "uyduruk miliiyetçi"Ierin karşısındadır. Hukuk yerine "töre"yi koyan, en büyük Türk ve en büyük Türk milliyetçisi Atatürk'ü yadsıyanın milliyetçiliği bırakınız, Türk olamayacağını; inançları sömürüp inşan öldürmekle dindarlık

taslayanların bırakınız insan olmayı, müslüman olamayacağını bilir. Türk-lslam sentezcilerinin,ümmetçilik yoluyla arap milletçilerinin, Osmanlı kalıntı ve artıklarının, etnik ve dinsel terör kışkırtıcı ve tetikçilerinin can düşmanıdır.

Akıldan, ahlaktan, adaletten, bilgiden,onurdan,ve erdemden yanadır. Halkın dalkavuğu değil, dostudur, halkıyla yan yana, baş başa ve yürek yüreğedir. Sporu, sanatı, kültürü destekler. İlke adamıdır, ulusal sanayii, öğrenim birliğini, anayasal demokrat düzeni, yargı bağımsızlığını, silahlı kuvvetleri, kolluk güçlerini, gençliği, devrimleri. çağdaşlığı, barışı, dostluğu savunur. Hiç tartışmasız ve hiç kuşkusuz her kötülüğün karşısında, her iyiliğin ve gelişmenin yanındadır. Hukukun üstünlüğüne saygılıdır, adaleti, karakteri bilir. Yinelemekte yarar var: Büyük ATATURK'ün gerçekleştirdiği "TÜRK DEVRIMI"nin temeli, başta altıok'la simgelenen Cumhuriyetçilik , Milliyetçilik, "Halkçılık, Devletçilik, Laiklik ve Devrimcilik olmak üzere tüm Atatürk ilkelerinin ve bu yolla yaşama geçen "Türkiye Ayaınlanması"nın yılmaz savunucusudur. Dengeli, nitelikli, tutarlı, saygılı ve özverilidir. Gölgeli değil, güneşlidir.

Gerçek Atatürkçüler, tam bağımsız, çağdaş Atatürk Türkiyesi'nin gerçek güvencesidir. Hepsini kutluyor başarılar diliyor, sevgi ve saygı sunuyorum.

Muhammet Gülenç

Pendik ADD Başkanı

Bu yazı toplam 11025 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.