• BIST 2.004,55
  • Altın 776.77033
  • Dolar 13.6712
  • Euro 15.4841
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 7 °C

            Militan

Emin Varol

                                                                   

 

Militan kelime anlamı; "bir görüşün bir düşüncenin başarı kazanması için, savaşan mücadele eden kimse, bir siyasal örgütün etkin üyesi" demektir. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, partili gibi davranan, vali ve kaymakamlara yönelik "militan" sözcüğünü kullanması AKP cephesinde tepkiyle karşılandı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı vali ve kaymakamlara Kılıçdaroğlu'na dava açın talimatı verdi. Aynı ifadeyi kullanan CHP'li Berhan Şimşek ölüm tehditleri aldı. AKP sözcüsü Ömer Çelik bu ifadelerin faşistler ve Naziler tarafından kullanıldığını söyleyerek, bu ifadeleri kullananları "Nazi ağzıyla konuşmakla itham etti. CHP Gurup Başkan Vekili Özgür Özel, Ömer Çelik'in CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu için kullandığı "Bu Nazi ağzıyla konuşmayı bırakmaları lazım" ifadesine Adolf Hitler'in propaganda döviziyle yanıt verdi. Özel, tek millet, tek devlet, tek lider Adolf Hitler. Tanıdık geldi mi, Ömer bey? Bir Nazi benzetmesi yapacaksan iki kere düşün üç kere yutkun diyen Özel sözlerine devamla "Kemal Kılıçdaroğlu hak, hukuk, adalet demiş; beyefendi, "Nazi söylemidir" diyor, Hitler iktidarda ilk yıllarda kömür dağıtımıyla övünüyor, sonra Hitler'in bölünmüş yolları, sonra her Alman üç çocuk yapacak, sonra beşe çıkarmış, dönmüş dolaşmış kendi işaretini bulmuş, herkese yaptırmış, yapmayanları suçlamış, İl Başkanına "rabiamızı unuttun mu", işaret İhvan'dan, Mısır'da darbe yapan İhvan'ın işareti, ama fikir Hitler'den" dedi.

AKP'li Cumhurbaşkanının sözleri ve eylemlerinin Adolf Hitler'in söz ve eylemleriyle örtüştüğünü, bu ifadeler gösteriyor.

Tek devlet ve tek millet sözünün Nazi söylemi kapsamında değerlendirilmesi isabetli olmamıştır. Bir sözün değeri söyleyenle değil, söylenenle ölçülür. Tek devlet ve tek millet CHP'nin kuruluş felsefesinin üzerinde inşa edildiği kavramlardır. Bunlar Cumhuriyetin kuruluş felsefesinin temel taşlarıdır. Bu kavramlar ülke bütünlüğünün çimentosu ve ulus devletin olmazsa olmazlarıdır. Bu kavramlara herkesten önce sahip çıkması gereken CHP'nin bu sözleri Nazilerde söyledi diye Nazi söylemi kapsamında değerlendirmiş olması büyük bir yanlıştır. Kaş yaparken göz çıkarmak buna denir.

Eylemleri ve söylemleriyle AKP militanı olduğunu kanıtlayan bir sürü vali ve kaymakam var. Bunlara militan demek sadece, gerçeği ifade eden, bir durum tespitidir. AKP'ye güvenerek vatandaşa "gavat" diyen, 30 Ağustos resepsiyonunda Onuncu Yıl marşı yerine AKP'nin seçim şarkısını çaldıran, ABD Konsolosluğu tarafından düzenlenen ABD bağımsızlık günü kutlamalarına katılan, İsrail Konsolosluğu tarafından düzenlenen İsrail milli günü kutlamalarına katılan, Sudan Konsolosluğu tarafından düzenlenen Sudan bağımsızlık günü kutlamalarına katılan, 19 Mayıs kutlamalarına izin vermeyen valiler var. Devletin valisi olması gerekirken "elbette iktidarın valisiyiz" diyen valiler var.    

AKP, devleti parti devleti haline getirmek için büyük mesafe kat etmiş durumda. Bu gidiş sandığa gömülmeyecek olursa Türkiye bir Nazi dönemine girebilir.

Bu yazı toplam 660 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.