• BIST 2.554,08
  • Altın 980.433
  • Dolar 16.6006
  • Euro 17.528
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 13 °C

TEPKİ ÇEKEN SOSYAL MEDYA YASASI İLE İLGİLİ YENİ GELİŞME

TEPKİ ÇEKEN SOSYAL MEDYA  YASASI İLE İLGİLİ YENİ GELİŞME
TBMM'den geçen sosyal medya yasası tepki çekmeye devam ediyor. AK Parti ve MHP tarafından basın ve sosyal medyaya getirilen yeni yasaklar basın örgütleri tarafından protesto ediliyor.

 

 

AKP'nin TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilen basın ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar getiren 'Dezenformasyon Yasası'nın 'halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu'nun yer aldığı 29'uncu maddeyi eleştirdiği öne sürüldü.

Hürriyet yazarı Nuray Babacan'ın edindiği kulis bilgisine göre, 3 yıl hapis cezası getiren söz konusu düzenlemenin önergeyle değiştirilmesi bekleniyor.

AK Parti içinden söz konusu teklife eleştiri geldiğini yazan Babacan 'Yanıltıcı bilgi yayana ‘Hapis’te düzeltme beklentisi' başlıklı yazısında "Halk arasında endişe, korku, veya panik yaratmak saikiyle yapılan haberlere yönelik 3 yıla kadar hapis cezası öngören 29. maddeye itiraz ediliyor. Maddenin muğlak olduğu, ‘dezenformasyon yapılıyor’ gerekçesiyle gazeteciliğin engelleneceği yorumları yapılıyor. Bazı AK Partili milletvekillerinin, “Teklif internet ve sosyal medya düzenlemesi olacaktı, ancak 5167 sayılı basın yasasına düzenlemeye dönüştü” dedikleri öğrenildi." ifadelerine yer verdi.

Babacan'ın kulis haberi şu şekilde:

"Teklifin geçen hafta komisyon görüşmeleri sırasında, haber nedeniyle gazetecilerin yargılanacağı eleştirileri üzerine Yargıtay 8. Daire üyesi Hakim İhsan Baştürk’e söz verilmiş, Baştürk, “Ceza hukuku açısından suçlu ve cezada belirlilik ilkesi” itibariyle ifadeyi ‘muğlak’ bulduğunu dile getirmişti. İfadenin kesinleştirilmesi ve ‘dezenformasyon durumunda’ ifadesinin konulması taleplerinin dikkate alınması bekleniyor. Komisyonda, düzenlemenin yargı vesayetine neden olacağı eleştirileri yapılmış, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ile Parlamento Muhabirleri Derneği’nin (PMD) söz alma talepleri de reddedilmişti. Teklifin, Genel Kurul aşamasında düzeltilmesi için kulis faaliyetleri sürüyor.

YENİ BİR ÖNERGE

Önergelerle sosyal medya teklifindeki bazı hükümlerin değiştirilmesi talepleri için meslek örgütleri ve muhalefetle görüşmeler yapılırken, iktidar partisinin teklife koyacağı bir hüküm de kesinleşti. Buna göre, yurt dışında faaliyet gösteren Türk yayın organlarına Basın İlan Kurumu tarafından ilan ve reklam verilmesinin yolu açılacak. Yerel veya uluslararası yayın yapan Türk basın organlarına Basın İlan Kurumu aracılığıyla reklam ilan verilecek. Ayrıca Basın İlan Kurumu yurt dışında ofis açabilecek."

BASIN ÖRGÜTLERİ PROTESTO EYLEMİ YAPACAK

İktidarın "dezenformasyonla mücadele" adı altında basın ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar getiren düzenlemesine karşı basın örgütleri protesto gösterileri düzenleyecek.

Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği, DİSK Basın-İş, Ekonomi Muhabirleri Derneği, Gazeteciler Cemiyeti, KESK Haber-Sen, Parlamento Muhabirleri Derneği, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın da aralarında bulunduğu basın örgütleri, "Sosyal medya yasası" olarak bilinen Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifine karşı yarın Tünel’de basın açıklaması yapacak. 

Basın örgütleri, Beyoğlu Tünel'de yarın saat 18.00'de bir araya gelecek.

Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan sosyal medyada yapılan açıklamada, "Sosyal medyaya ve gazeteciliğe yönelik sansür yasasına karşı yarın tüm ülkede sokaklara çıkıyoruz. Anayasa’ya aykırı bu tasarının geri çekilmesini istiyoruz. Susturma, korkutma, hapsetme yasasına hayır! #SansürYasasınaHayır" ifadeleri kullanıldı.

DİSK Basın-İş’ten yapılan açıklamada da, "TBMM Genel Kurulu'nda bu hafta sansür yasası teklifi görüşülecek. Daha fazla baskı, ceza ve kapatma anlamına gelen bu yasaya karşı yarın sokağa çıkıyoruz!" denildi.

ANKARA VE İZMİR'DE DE EYLEM

Düzenlemeye karşı Ankara'da 22 Haziran 2022 Çarşamba günü TBMM Çankaya Kapısı Milli Egemenlik Parkı'nda 13.00'te, İzmir'de de 21 Haziran 2022 Salı Konak Hasan Tahsin Anıtı'nda 13.00'te açıklamalar yapılacak.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.