• BIST 8072.96
  • Altın 1886.527
  • Dolar 28.9293
  • Euro 31.208
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 3 °C

Aldatış

Emin Varol

 

 

Besmele, "Bismillah i rahmani rahim" esirgeyen, bağışlayan Tanrının adıyla. Esirgemek ve bağışlamak Tanrının niteliğidir. Bu sıfatları taşıyan Tanrının kullarını korku, açlık, mallarından, canlarından ve ürünlerinde eksilmeyle sınaması bir tezattır. Her şeyi bilen Tanrının kullarını sınaması da, her şeyi bilme sıfatıyla bağdaşmaz. Tanrı kullarını tanır. Kullarını tanımak için onları sınamasına gerek yoktur.Tanrının sözünde tezat ve mantıksızlık olmaz. Tezat, sözün Tanrı sözü olmadığının kanıtıdır.

AKP'li Cumhurbaşkanının, siyasi İslam'ı egemen kılmak için, uyguladığı siyaset ülkeyi her bakımdan bir çöküşün eşiğine getirdi. Cihatçı terör örgütlerine verilen destek, milyonlarca mülteci için yapılan masraflar, Özgür Suriye Ordusu elemanlarının maaşları, akıl almaz israflar, ülkenin parasal varlığını bitirdi. Döviz fırladı, Türk parası pul oldu. Ülke ekonomik çöküntüyle karşı karşıya kaldı. Demokrasinin rafa kalkmış olması, yargının siyasetin güdümüne sokulması güven ortamını yok etti. Buda ekonomik çöküntüyü tetikledi. Güven ortamının olmadığı bir yere neye yerli ve nede yabancı sermayedarın yatırım yapmayacağı aşikardır. Bugün artan yoksulluğun, çekilen çilelerin nedeni uygulanan dinci yanlış politikalardır.

Kendi kifayetsizliğinin, yeteneksizliğinin ve cehaletinin faturasını AKP'li Cumhurbaşkanı Allah'a keserek milleti aldatmak peşindedir. Diyor ki; Kuran'da Allah "Ant olsun ki sizi korku, açlık, canlardan, mallardan ve ürünlerden eksiltmeyle imtihan edeceğiz. Sabredenlere müjdele". Yani bugün çekilen yokluk ve yoksulluk Allah'ın bir takdiridir, sabrederseniz cennete gideceksiniz. Allah'la aldatmanın bir versiyonu. Tanrı hem esirgeyen, bağışlayan olacak hem de kullarını korku, açlık, canlarından, mallarından ve ürünlerinden eksilterek sınayacak. Bunun mantıkla açıklamak gerçekten çok zor. Bu tam anlamıyla bir çelişkidir.

Yeni Maliye ve Hazine Bakanı Nureddin Nebati'de cevher yumurtluyor. Yeni bir ekonomik model uygulandığını söyleyen Bakan "Ya hep beraber batacağız veya hep birlikte çıkacağız" diyor. Tam anlamıyla sorumsuzluk ifadesi. Devlet yönetimi deneme tahtası değildir. Kumarbaz anlayışıyla devlet yönetilemez. Sorunlara dogmalar kullanılarak değil akıl ve bilim kullanılarak çözüm bulunur. Bu açıklamalarıyla yeni Bakan koltuğunun istediğini verecek kabiliyette olmadığını kanıtlamıştır.

Yirmi yıllık AKP iktidarı ülkeyi bir çıkmaza sürüklemiştir. Bu çıkmazdan çıkmanın yolu güven ortamının yeniden oluşturulmasından geçer. Bunun içinde yargı bağımsızlığının sağlanması, hukukun üstünlüğünün yeniden tesis edilmesi, demokratik değerlerin benimsenmesi gerekir. Sorunlara naslarla çözüm aranmasından vazgeçmek, içine düştüğümüz çıkmazdan kurtulmamıza yardımcı olacaktır. Sorunlara çözüm arama anlayışının yanlışlığı ülkeyi bu duruma getirdi. Bu anlayışta ısrar etmenin hiçbir yararı yoktur. Bu anlayışla ve bugüne kadar uygulanan siyasetle düze çıkmak mümkün değildir.

 

                                                                                                                      16.Aralık.2021  

                                                                                                                            Pendik

                                                                                                                         Emin Varol 

Bu yazı toplam 336 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.