• BIST 11064.85
  • Altın 2556.417
  • Dolar 33.0765
  • Euro 36.0512
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 24 °C

Demokrasi

Emin Varol

 

Demokrasi, refah toplumu yaratan bir sistemdir. Demokrasi, ortak aklın kullanılmasına zemin hazırladığı için, sorunların en sağlıklı çözümlenmesine de olanak sağlar. Demokrasinin ruhu sorun çözümlemektir. Demokratik hakların arkasına sığınarak sorun yaratacak girişimlerde bulunmak demokrasinin ruhuna aykırıdır. Demokrasinin olmazsa olmazı olan, özgürlük, eşitlik, insan hakları gibi değerleri istismar ederek, yeni sorunlar yaratmak, demokratik değil, antidemokratik bir davranıştır. Ekonomik gelişme ve refah toplumu olmak ancak demokrasiyle gerçekleşir. Bunun için, demokrasi bir araç değil bir amaç kabul edilir. Demokrasiyi bir araç kabul etmek demokratik anlayışın yoksulluğundan kaynaklanır.

"Demokrasi benim için bir tramvaydır, durağa geldik mi inerim" sözünün sahibi bugünkü AKP'li Cumhurbaşkanıdır. Bu, demokrasiyi bir amaç olarak değil de bir araç olarak görmenin ifadesidir. Demokratik haklardan yararlanarak iktidar gücünü ele geçirenler bugün demokrasiyi ortadan kaldırmışlardır. Onlara bu olanağı sağlayanların demokrasiyi kavrayamadıkları aşikardır. Demokrasi kendini yok edecek gücü kendi olanaklarıyla var eden bir ahmaklar sistemi değildir. Sorunlar için çözüm üreten her fikir, her düşüncenin hayata geçirilmeye çalışılması demokrasinin gereğidir. Düşünceyi ifade etme özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmazıdır. Fakat ifade edilen düşüncenin sorunlara çözüm üretme niteliğinin olması gerekir. Hayata geçirildiği taktirde yeni sorunlar üretecek düşünce ve fikirler, demokrasinin "düşünceyi ifade etme" özgürlüğü kapsamına girmez. Çünkü demokrasinin amacı sorunlara sağlıklı çözüm üretmektir. Demokratik haklardan yararlanarak sorun üretecek olan düşünce ve fikirleri hayata geçirmeye çalışmak demokrasiyi arkadan dolanmaktır ve demokrasinin ruhuna aykırıdır.

Gücü ele geçirdikten sonra tüm demokratik değerleri ortadan kaldıracak olanların bu güce ulaşmasını engellemek demokrasinin meşru savunmasıdır. Demokrasinin olmazsa olmazlarından biride laikliktir. Laiklik karşıtlığının odağı olduğu yargı tarafından kanıtlanmış olan bir partinin bugün iktidar gücünü elinde tutmasının nedeni demokrasinin ne olduğunun bilinmeyişidir. Bunların, demokratik haklardan yararlanarak, iktidar gücünü ele geçirmelerine zemin hazırlayanların, demokratik anlayıştan yoksun oldukları anlaşılmaktadır. Bu devlet, anayasada belirtildiği gibi, "Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti" olsaydı bu partinin derhal kapatılması gerekirdi. Bu demokrasinin özüne de, sözüne de uygun olurdu. Bu partinin amacı siyasi İslam'ı iktidar yapmaktır. Bu hayata geçirilecek olursa yaşadığımız sorunlara çözüm olmayacağı gibi yeni sorunlar yaratacaktır. Bunun engellenmesi demokrasinin gereğidir.

Amacı ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğünü ortadan kaldırmak olan bir siyasi kuruluşunda demokrasinin arkasına sığınarak iktidar olmaya çalışmasını engellemek demokrasiye aykırı olamaz. Bunun demokrasiye aykırı olduğunu savunanların demokrasi anlayışları özürlüdür. Sorun yaratacak her türlü davranışı engellemek demokrasinin gereğidir. Çünkü demokrasinin ruhu sorun çözümlemektir.

 

                                                                                 

Bu yazı toplam 331 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.