• BIST 8065.77
  • Altın 1885.535
  • Dolar 28.9289
  • Euro 31.2159
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 3 °C

Facia

Emin Varol

 

Gerekli önlemlerin alınmayışı sonucu, Amasra'daki kömür madeni kazasında 41 can kaybettik. Kazanın akabinde bakanlar, siyasiler Amasra'ya koşuştu. Bakanların kurtarma çalışmalarını koordine etmek için kaza yerine gittikleri söylendi. Bakanların kurtarma çalışmalarına bir katkısının olmayacağı, aksine kurtarma çalışmalarını aksatacakları gerçeği göz ardı edildi. Çünkü işin ucunda siyasi rant vardı. Kazadan bir gün sonra, aynı mantıkla, AKP'li Cumhurbaşkanı, kurtarma çalışmalarını koordine etmek üzere, Amasra'ya gitti. Cumhurbaşkanının güvenliği için alınan önlemlerin kaza mahallindeki çalışmaları aksatacağı hiç dikkate alınmadı. Büyük koordinatör AKP'li Cumhurbaşkanının yaptığı konuşma dikkate değerdi.

Bu konuşmada "Bu kömür işletmemiz en ileri imkanlara sahip maden ocağıdır, biz kader planına inanmış insanlarız, bunun dünü bugünü yarını olmayacaktır, bunlar her zaman olacaktır, bunu bilmemiz lazım" dedi. Kazada hayatını kaybedenler için söyledikleri bir mahalle imamının söyleyeceklerinden farklı değildi. AKP'li Cumhurbaşkanına göre, maden kazaları Allah'ın takdiridir, her zaman olacaktır, bunun böyle bilinmesi gerekir. Yani, Allah 41 kişinin yanarak, acı çekerek, yerin 300-350 metre altında, ölümünü takdir etmiştir ve günahsız birçok insanı acıya gömüştür. Allah bu kadar acımasızdır. Esirgeyen ve bağışlayan Tanrının böyle bir acımasızlık sergilediğini söylemek tam bir imansızlık ifadesidir. AKP'li Cumhurbaşkanının mantığına göre; her şey Allah tarafından belirlenmiş bir plan dahilinde oluşur. Bu plana müdahale olanağı yoktur. Kazalarda planlandığı gibi olur. Önlenmesi için önlem almak bir işe yaramaz. Bunun içinde sorumlu aramaya gerek yoktur. Sorumlu olan Allah'tır.

Bunlar kendi mantıksızlıklarının, liyakatsizliklerinin ve beceriksizliklerinin faturasını Allah'a kesecek kadar Müslüman'dır. Bunların şu soruyu kendilerine sorması gerekir. Tanrı insanlara aklı niçin verdi? Mademki her şeyi kendi planlayacak ve bu planlamanın dışına çıkmak mümkün olmayacaktı, akla ne gerek vardı? O zaman bütün olanlar karşısında " Ne yapalım? Takdiri ilahi böyleymiş" deyip oturmak gerekir.

Tanrı insanlara sorunları çözebilmeleri için akıl vermiş. Aklı kullanmayıp sorunları çözmemek ve doğan olumsuzluğun faturasını, kader böyleymiş diyerek, Allah'a kesmek, en azından Allah'a karşı büyük bir saygısızlıktır. Hem Allah'a saygısızlık yapacaksın hem de Müslüman geçineceksin. Ne büyük bir çelişki. İnsanın aklını kullanarak kendi kaderini belirleme olanağını, insana Allah vermiştir. Bundan sonra, Allah'ın akla gerek yoktur, her şeyi ben planlayacağım demesi akıl ve mantıkla bağdaşmaz. Kader planının varlığını kabul etmek, akla gerek yoktur demektir. Amasra'da yaşanan facianın sorumlusu bütün millettir. Eğer bu millet sorumluluk bilincinde olanları işbaşına getirmiş olsaydı bu facia yaşanmayabilirdi. Önümüzdeki seçimlerde sorumluluk bilincinde olanları işbaşına getirmek zorundayız. Olumsuzlukların faturasını Allah'a kesmekle sorunlara çözüm bulunmaz.

 

                                                                                                                      16.Ekim.2022

                                                                                                                            Pendik

                                                                                                                         Emin Varol

Bu yazı toplam 210 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.