• BIST 8026.27
  • Altın 1923.087
  • Dolar 28.8712
  • Euro 31.4364
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 7 °C

Gerçek

Emin Varol

 

 

AKP'li Cumhurbaşkanı ve AKP iktidarının nihai hedefi Türkiye Cumhuriyetini bir şeriat devleti yapmaktır. Şeriat devletini yönetecek kadroların yetiştirilmesi için yoğun bir caba harcanmaktadır. Milli Eğitimin dinselleştirilmesi, sayısız Kuran Kurslarının açılması, ihtiyacın çok üstünde açılan İmam Hatip Okulları, hep bu hedefe yöneliktir.

"Bu can bu tende durdukça beni hiç kimse nass yolundan çıkaramaz" sözü AKP'li Cumhurbaşkanına aittir. Tek Adam Rejiminde bütün yetkiyi şahsında toplayan kişi "benim bütün karar ve davranışlarımda" referansım din olacaktır diyor. Sanki kendisi,Türkiye Cumhuriyetini bir şeriat devleti yapmakla görevlendirilmiş gibi davranıyor. Milli Eğitime bağlı eğitim kurumlarında, şeriat devletini yönetecek kadroların yetiştirilmesi yeterli olmayacağı için cemaat ve tarikatlara bağlı eğitim kurumları ve yurtları da sisteme dahil edilmiştir. Üstelikte cemaat ve tarikatlara bağlı yurtlar teşvik edilmektedir. Bu yurtlar öğrencilerin hem  barınmasını hem de eğitilmesini sağlıyor. Özellikle üniversite öğrencileri bu yurtlara yerleşmeye zorlanıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurt sayısı kısıtlanarak öğrenciler cemaat ve tarikatlara bağlı yurtlara yerleşmek zorunda bırakılıyor. Devletin yeterli sayıda yurt yapıp açıkta hiçbir öğrenciyi bırakmaması gerekirken, devlet bunu yapmadığı gibi elindeki yurtların bir kısmını kapatarak öğrencileri cemaat ve tarikat yurtlarına yerleşmek zorunda bırakıyor. Bugün devletin elinde 773 yurt bulunurken bu sayı cemaat ve tarikat yurtları için 3431e ulaşıyor. Bu siyasi İslam projesini hayata geçirmenin bir parçasıdır.

Devlet şeriat devleti olursa ne olur? Şeriat devletinde Kuran devletin anayasasıdır. Kültürün ve hayata bakışın kaynağı Kuran'dır. Düzen Kuran'daki hükümlere göre düzenlenir. Kuran derki;

Bakara suresi; ayet 200 Ama insanlardan öyleleri var ki, “Ey rabbimiz! Bize bu dünyada ver” diye dua ederler. Böyle bir kimsenin ahretten hiç nasibi yoktur."

Ali İmran suresi ayet 14; "Kadınlara, oğullara, altın ve gümüşten oluşturulmuş yığınlara, salma atlara, davarlara ve ekinlere tutkunlukların sevgisi, insanlar için süslenip püslenmiştir. Tüm bunlar geçici- iğreti hayatın nimetleridir. Allah’a gelince, varılacak yerin en güzeli onun yanındadır."

Aynı surenin 185. ayeti " İğreti-sefil hayat aldatıcı bir yararlanmadan başka şey değildir."

Enam Suresi 32.ayet "Şu iğreti, basit hayat bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir. Sakınıp korunanlar için ahiret yurdu elbette ki daha iyidir. Hala aklınızı işletmeyecek misiniz?" der.

Bu ifadelerden anlaşılan; bu dünya hayatı iğreti, sefil, oyun ve eğlenceden ibarettir. Esas olan ahret hayatıdır. Bu dünyada rahat yaşamak isteyenin ahret hayatında nasibi yoktur. Şeriat devletinin getireceği anlayış budur. Bu anlayışın egemen olduğu bir toplumun bulunduğu ülke miskinler tekkesinden başka bir şey olmaz.

 

           14.Ocak.2022

                    Pendik

                  Emin Varol

 

 

Bu yazı toplam 369 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.