• BIST 8057.42
  • Altın 1882.706
  • Dolar 28.9163
  • Euro 31.2179
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 3 °C

Hedef

Emin Varol

 

 

Halkının çoğunluğu Müslüman olan ülkeleri siyasi İslam'la yöneterek emperyalizmin pazarı olarak tutma projesini gereği olarak, ABD Afganistan'ı, İslami bir terör örgütü olan Taliban'a teslim etti. AKP'li Cumhurbaşkanı, Taliban'ın inancıyla bizim inancımız arasında bir çelişki olmadığını söyleyerek, Taliban'a yeşil ışık yaktı. "Taliban ABD'yle anlaşmıştı bizimle daha kolay anlaşabilir "dedi. Bu ifade Taliban'ın amacının bizim tarafımızdan kabul edildiğinin itirafıydı. Taliban Afganistan'ı demokrasiyle değil şeriatla yöneteceğini ilan etti. Şer-i hukuka uygun olarak ülkedeki eğitim sisteminde kadınların eğitim hakları kısıtlandı. Kadınların yanlarında nikah düşmeyen bir erkek olmadan sokağa çıkmaları, tek başına seyahat etmeleri yasaklandı. Kısaca şeriat bütün kurallarıyla uygulanmaya kondu. İnsan hakları ve demokrasiyi rafa kaldıran bir rejimi tanıyoruz. Afganistan hükümetinin dışişleri bakanın başkanlığını yaptığı,31 kişilik bir Taliban heyeti tarafımızdan kabul edildi. Bu 31 kişinin 18'i Birleşmiş Milletler Terör listesinde aranan teröristler arasındaydı. Bu tablo dünyada terörle mücadelede teröristlere destek veriyormuşuz gibi bir algı yaratır. Bu da ülkeye zarardan başka bir şey sağlamaz. Peki buna niçin katlanıyoruz? Siyasi İslam bütün dünyada çöktü. Bizim dinciler Afganistan'da oluşacak şeriat düzeninin siyasi İslam'a yeniden hayatiyet kazandırabileceğini düşünüyor olsalar gerek. Taliban heyetiyle yapılan görüşmeler sonunda Dışişleri Bakanı "Tüm etnik ve dini guruplardan kişilerinde yönetime dahil edilmesinin önemini anlattık. Kadınların iş hayatına katılımı, kızların eğitimi konusunda tavsiyelerimizi paylaştık" dedi. Bunların hiçbir kıymeti olmadığı aşikar. Heyetin ayrıca Diyanet İşleri Başkanını ziyaret etmesi de dikkate değer. Bu dinin siyasetin içine çekilmesi anlamına gelir ki, bizi bekleyen asıl tehlike budur. Bu görüşmeler Taliban'ın tanınmasına yardımcı olacaktır.

AKP'li Cumhurbaşkanı Afgan halkına insani yardım yapacağımızı söyledi. Bu insanı yardımdan daha çok Taliban'a destek çıkmaya yarayacaktır. Amaç insanı yardım değil Taliban'ın konumunu güçlendirmektir. Afganistan'da oluşacak dini bir yönetim Türkiye içinde bir örnek teşkil edecektir.    

Taliban dinciliğiyle AKP kadrolarının dinciliği paralellik gösteriyor. AKP'de şeriatı uygulayacak güce ulaşırsa bunu duraksamadan yapacaktır. Afganistan'ın şeriatla yönetilmesinden memnun gözüküyorlar. Türkiye'yi de şeriatla yönetmenin alt yapısını hazırlamak için caba sarf ediyorlar. Devletin tarikat ve cemaatlere teslim edilmiş olması, Milli Eğitim Sisteminin dinci yetiştirir hale getirilmesi, merdiven altı Kuran Kurslarının yaygınlaştırılması, 4-6 yaş arası yavruların bu kurslarda aldığı eğitimin okul öncesi eğitimden sayılması, Diyanet İşleri Başkanının siyasetin göbeğine yerleşmiş olması, yeni yapılacak anayasada dinin yer almasının dillendirilmesi. Karanlığa gidişin işaretleridir. Seçimlerle bu gidiş durdurulmazsa ülkenin geleceği ipotek altına girecektir.    

 

       16.Ekim.2021

                 Pendik

                 Emin Varol

Bu yazı toplam 427 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.