• BIST 8102.77
  • Altın 1892.039
  • Dolar 28.9237
  • Euro 31.2108
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 5 °C

ŞİDDET

Emin Varol

 

 

Gün geçmiyor ki bir kadın cinayete kurban gitmiş olmasın. Şiddet, acizliğin bir göstergesidir. Sorunu uzlaşma ile çözmekten aciz olanlar şiddette baş vururlar. Kadının sosyal, siyasal ve ekonomik hayattaki yeri bir uygarlık ölçüsüdür. Uygar ülkelerde kadın hayatın her safhasında vardır. Kadına toplumsal hayatta gereken yeri vermek bir kültür seviyesidir. Kültür düzeyi yüksek toplumlarda kadın toplumsal hayata erkekler kadar yön verir. Kültürü oluşturan kaynakların en önemlilerinden biride dindir. Dinin kadına verdiği değer, erkeklerin kadına karşı davranışlarını, büyük ölçüde, belirler. Kadının küçümsendiği inanç sisteminin egemen olduğu toplumlarda kadına karşı şiddet uygulamasını yaygın olarak görüyoruz. Tabuları yıkma yürekliliğini gösteremezsek sorunları da çözemeyiz. Gelecek kuşakların daha sorunsuz bir yaşamı miras olarak bırakabilmek için tabuları yıkmak zorundayız.

İslam ülkelerinde kadına karşı şiddetin yaygın olmasının nedenlerinden biride, İslam'ın kadına verdiği değerdir.

Bakara suresi ayet 228 "....Yalnız erkelerin kadın üzerinde bir derece farkı vardır" der. Yani erkekler kadınlardan bir derece üstündür. Erkeğin bu üstünlük inancı kadının hakir görülmesine zemin hazırlar.

Bakara suresi ayet 282 "...Şahitliklerine güvendiğiniz iki erkeği, olmazsa bir erkek ve iki kadını şahit tutun. Bu, onlardan biri unutacak olursa, diğerinin ona hatırlatması içindir" der. Yani şahitlik konusunda iki kadın bir erkeğe eşit kabul edilir. Bununda kadını küçümsemek olduğu kabul etmemek mümkün değildir.

Nisa suresi ayet 3 "Eğer, yetim kızlar hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, size helal olan kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikahlayın" der. Buda İslam'ın kadına verdiği değeri göstermek bakımından ilginçtir.

Miras konusunda; Nisa suresi ayet 12 " Eğer çocukları yoksa, kadınlarınızın geriye bıraktıklarının yarısı sizindir....Eğer sizin çocuğunuz yoksa, bıraktığınızın dörtte biri onlarındır" der. Ayrıca anadan ve babadan kalan mirasta kadınlara bir pay,

erkeklere iki pay verilir. Buda kadını ekonomik bakımdan erkeğin gerisine iter.

Nisa suresi ayet 34 " Erkekler kadınların koruyup kollayıcılarıdır. Çünkü Allah insanların kimini kiminden üstün kılmıştır.. Baş kaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. Onları dövün" der. Yani erkekleri Allah kadından üstün kılmıştır ve erkelere kadını gerektiğinde dövme yetkisi vermiştir.

Maide suresi ayet 6 "...biriniz abdest bozmaktan gelir veya kadınlara dokunurda su bulamazsanız, o zaman temiz toprağa yönelin.. "der. Bu, kadının, dokunulduğu zaman abdest alınmasını gerektirecek kadar pis olduğunu ifade eder.

Bu ayetler İslam'da kadını yerini gösterir. Bunlar, inananların kadına şiddet uygulamasına ortam hazırlar. Onun için İslam ülkelerinde kadına şiddet uygulanması, İslam olmayan ülkelere nazaran, daha yaygındır.

 

 

Bu yazı toplam 1031 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.