• BIST 2.554,08
  • Altın 991.359
  • Dolar 16.8836
  • Euro 17.8211
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 16 °C

Sıkıntı

Emin Varol

 

 

Tek Adam rejimi, ülkenin içine düştüğü sıkıntıların en önemli nedenidir. Bu rejim, sorunlara sağlıklı çözüm getirebilmek için ortak aklın kullanılmasının yolunu tıkamıştır. Sorunların çözümü bir kişiye bırakılmıştır. Bu şahsın basireti, kültürü, birikimi ve liyakati, sorunları sağlıklı bir çözüme kavuşturmak için, yeterli değildir. Ekonomik çöküntü, yüzde yüzü aşan bir enflasyon, Türk parasının aşırı değer kaybı, yönetimin şeffaf ve denetlenebilir olmaması sonucu ayyuka çıkan yolsuzluklar, devletin parti devleti haline getirilmiş olması, yargının siyasallaştırılarak iktidarın sopasına dönüştürülmesi, bunun sonucu piyasalarda güven ortamının kalkmış olması, yatırımların durması, işsizliğin görülmemiş boyutlara ulaşmış olması, yoksulluğun yaygınlaşması, ülkenin aklı ve bilimi kullanarak yönetilmesi yerine din kurallarına göre yönetilmeye çalışılması, muhalif basının, yargı kullanılarak, susturulmaya çalışılması, demokrasinin rafa kaldırılmış olması,dış politikanın çökmüş olması, ülkenin itibarının sıfırlanmış olması ve daha bir çok olumsuzlukların ana nedeni bu ucube Tek Adam rejimidir. Ülkenin içine düştüğü çıkmazdan çıkışının yolu bu rejimi değiştirmekten geçer. Çözüm Tek Adam rejimi yerine parlamenter sisteme geçmektir. Muhalefet bunu gerçekleştirmek için çalışmaya başlamıştır. Bu doğrultuda altı muhalefet partisi 28 Şubat'ta mutabakat metnini imzalamıştır. Demokrasinin ve ortak aklı kullanmanın yolunu açacak olan bu olay Türk siyasi hayatında bir dönüm noktasıdır. Farklı görüşlere karşın ülke yararını sağlamak ortak paydasında buluşmuş olmak sağlıklı bir davranıştır. Demokrasinin gereği de budur. Bu uygulamayı sürekli hale getirmek demokrasinin nimetlerinden, verimli bir şekilde, yararlanma ortamını hazırlayacaktır. Kısır siyasi çekişmelerin ülkeye verdiği zararın önüne geçilmiş olacaktır.Bu mutabakat metninin hayata geçirilmesi içine düştüğümüz çıkmazdan çıkış yolu olacaktır. Ülkenin yaralarıyla örtüşen bu davranış, iktidarı elinde tutanlar tarafından, akıl almaz bir şekilde, etkisizleştirilmeye çalışılmaktadır.

AKP'li Cumhurbaşkanı, "Öyle yuvarlak masa etrafında yer beğenmeyenlere milletim gereken yeri gösterecektir" diyor. Doğruda söylüyor. Gelecek seçimlerde millet muhalefeti iktidar koltuğuna oturtacak, iktidara da muhalefet sıralarını gösterecektir. İktidarın payandası Bahçeli " 28 Şubat postmodern darbesinin yıl dönümünde uzun bir masa etrafında dizilen güdümlü 6 parti 48 sayfalık bomboş bir metni açıklamışlardır" dedikten sonra, Tek Adam rejimi için "Kuzu kuzu alışacaklardır" diye ilave ediyor.

Ülke gerçeklerinden bu kadar kopuk olanlar tarafından yönetilmek büyük bir talihsizliktir.Bu  kadar olanlardan sonra Tek Adam rejiminde ısrar etmenin akıl ve mantıkla izah edilebilecek hiçbir yönü yoktur. Tek Adam rejimini ülke yararı için değil de kişisel çıkarı için savunanlar gaflet içindedir, delalet içindedir ve hatta ihanet içindedir.


                                                                                                                    

Bu yazı toplam 89 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.