• BIST 8026.27
  • Altın 1923.087
  • Dolar 28.8712
  • Euro 31.4364
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 7 °C

Terör

Emin Varol

 

 

PKK'lı eli kanlı teröristler, uzun yılardan beri rehin tuttukları asker, polis ve kamu görevlisi 13 yurttaşımızı, terörle mücadele kapsamında yapılan Gara operasyonu sırasında, şehit etti. Günahsız ve savunmasız insanları öldürmeyi insanlığın hangi bölümüne sığdırabiliriz? Vahşet, durumu izah etmekte hafif kalır. Bu yapılanın mazur gösterilebilecek hiçbir yanı yoktur. Lanet olsun yapanlara da, siyasi hatalarıyla, yapılmasına zemin hazırlayanlara da.  Bu  insanların uzun zamandan beri teröristlerin elinde rehin kalmış olmaları, diplomatik girişimlerle serbest bırakılamamış olmaları siyasi bir skandaldır. Şimdi AKP'li Cumhurbaşkanı; 13 yurttaşımızın kurtarılması için çok uğraşıldığını fakat başarılamadığını söylüyor ve ABD'ye yönelik olarak "Hani siz PKK/YPG'nin yanında değildiniz. Bal gibi yanında ve arkasındasınız" diyor. ABD'nin PKK üstündeki nüfuzundan yararlanarak rehinelerin serbest bırakılmalarını sağlayacak ne gibi diplomatik girişimlerde bulunulmuştur? Bu bilinmiyor. Şayet bu yol denenmiş olup başarısızlıkla neticelendiyse ABD ile olan ilişkilerimizi ciddi şekilde gözden geçirmek zorunluluğu doğmuş demektir.

Terörün kökünü kurutmanın yolu teröre destek veren dış mihrakların, bu desteğini siyasi yollarla kurutmaktır. 19 yıldan bu yana iktidarda olan AKP bu yolda hiç mesafe alamadığı gibi, yaptıklarıyla, bu dış desteğin güçlenmesine zemin hazırlamıştır.  AKP'nin siyasi İslam'ı egemen kılma amacı, IŞİD'la mücadelede, PKK/YPG ve ABD işbirliğinin oluşmasına neden olmuştur. AKP felsefesi ile IŞİD felsefesinin siyasi İslam açısından paralellik göstermesi, ABD ve AB de, Türkiye'nin IŞİD'la mücadelede, güvenilir bir müttefik olmadığı kanaatini doğurmuştur. Bu terör örgütü PKK'ya dış desteğin armasını sağlamıştır.  

Terör örgütünün mali kaynaklarını kurutmak, terörle mücadelenin olmazsa olmazıdır. İktidar bu konuda da ses getirecek bir uygulamada bulunmamıştır. Uyuşturucu ile mücadele daha etkin bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü PKK'nın en önemli gelir kaynağı uyuşturucu ticaretidir. PKK'nın insan kaynaklarını kurutmak için Doğu ve Güneydoğu'da had safhada olan işsizliği sıfırlamak için ne yapılması gerekiyorsa yapılmalıdır.

Terörle toplumsal mücadele terörün kökünü kazır. Bunun içinde terörle mücadeleyi toplumun ortak paydası haline getirmek gerekir. Terör olaylarını gündemde tutmak, terörle mücadelede ortak paydanın oluşmasına, katkı sağlar. Son terör olaylarının karşısında ulusal yas ilan edilmesi gerekir. Ulusal yas ilan edilmesi, her ne kadar, teröristlerin yaptıklarının etkili olduğu imajını yaratsa da, buna katlanmak gerekir. Çünkü ulusal yas terörle mücadelede daha olumlu sonuçlar verecektir. Bir şey yapılacağı zaman sonucun, bir takım sakıncalar yaratsa da, olumlu olacağı görülürse o iş yapılmalıdır.

AKP iktidarının yapmış olduğu siyasi hatalar terörün palazlanmasına olanak sağlamıştır. Terörden kurtulmanın yolu bu hataları meydana getiren tutumun sonlandırılmasına bağlıdır. Veya bu iktidar değiştirilmelidir.

Bu yazı toplam 875 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.