• BIST 8083.32
  • Altın 1893.28
  • Dolar 28.933
  • Euro 31.2231
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 5 °C

Utanç

Emin Varol

 

 

Siyaset toplumun sorunlarını çözmek sanatıdır. Siyasiler bu hizmeti yerine getirmek için seçmenden yetki isterler. Genelde bu yetkiyi aldıktan sonra, toplumun sorunları çözmek gündemin son sıralarına düşer. Kişisel çıkar ön plana çıkar. Seçmen aldatılmış olur. Bunun adı siyasi dolandırıcılıktır.

AKP iktidarında ülke bir yangın yerine döndü. Ekonomik çöküntü yaşamı çekilmez hale getirdi. Gelir düzeyinin düşüklüğü ve enflasyon kıskacında milletin canı çıkıyor. Bu soruna bir çözüm bulmak her siyasinin birincil görevidir. 25 Temmuzda, “TBMM KDV ve ÖTV oranlarının yükselmesi ve temel ihtiyaç maddeleri üzerindeki fiyat artışları nedeniyle oluşan sorunlara çözüm bulunması” için genel görüşme açılması talebini görüşmek için olağan üstü toplandı. Toplantı çağrısı CHP’den gelmişti. Toplantı öncesi iktidar yoklamaya katılmadı. Muhalefetin toplantı için yeterli sayıyı bulması neticesinde iktidar toplantı salonuna girerek çoğunluğu sağladı. İktidarın oyları ile genel görüşme ve Meclisin çalışmalarının devam etmesi önerileri ret edildi.

Böylesine hayati öneme sahip konuları milletvekilleri ne zaman ve nerde görüşüp çözüm üretecekler? Bu olayla siyasi dolandırıcılık zirve yaptı. Millete verilen sözlerle yapılanları değerlendirdiğimiz zaman utanç verici bir tablo ile karşılaşıyoruz. Milletten sorunları çözmek için yetki alanlar, sorunların çözümüne sıra geldiği zaman bırakıp kaçıyorlar. Bu karakterde olanlardan çözüm beklemek beyhudedir. Ülke yanıyor, onlar tatil derdinde. Bu olay siyasi dolandırıcıların siyaseti toplumun sorunlarını çözmek için değil de kendilerine çıkar sağlamak için yaptıklarının somut bir kanıtıdır. Yazıklar olsun.

Cumhur İttifakının yönetiminde ülke karanlığa sürüklenmektedir. Bu gidişi durdurmak için muhalefet cephesinin siyasi görüş farklılıklarını bir tarafa bırakarak bu iktidara karşı bir araya gelmeleri gerekir. 14 ve 28 Mayıs seçimlerinden evvel oluşturulan Millet İttifakı demokrasimiz için sağlıklı bir oluşumdu. Çünkü, siyasi görüş farklılıklarına karşın, ülkeyi içine düştüğü çıkmazdan kurtarmak ortak paydasında buluşulmuştu. Ülke bu Tek Adam rejimi denen ucube sistemde kurtarılacaktı. Bu rejim yaşanan sorunların ana nedenidir. Seçimlerden sonra durum değişmemiştir. Bu sorun devam etmektedir. Millet İttifakının millete verdiği söz devam etmektedir. Millet İttifakının bugünkü dağınık görüntüsünün kabul edilebilecek bir yanı yoktur. Muhalefet partilerinin sorumluluk bilinciyle bir araya gelmeleri gerekir. Bu günkü iktidara karşı bir araya gelerek, işbirliği içinde önümüzdeki yerel seçimlere hazırlanmak gerekir. Muhalefet cephesindeki bu dağınıklığın devamı halinde yerel seçimlerin sonucu muhalefet için hezimet olur. AKP’nin yerel seçimlerde başarı elde etmesi ülkenin karanlığa daha hızlı sürüklenmesinden başka bir sonuç doğurmaz. Bu da yarın telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurur. Bunun sorumlusu da bugünkü muhalefet partileri olur.

 

Bu yazı toplam 92 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.