• BIST 8026.27
  • Altın 1923.087
  • Dolar 28.8712
  • Euro 31.4364
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 3 °C

Zihniyet

Emin Varol

 

 

Demokratik sistemlerde muhalefet iktidarın yardımcısıdır. Muhalefet iktidarın rakibi değil yönetim ortağıdır. Sorunlar, sağlıklı olarak, ancak iktidar ve muhalefetin işbirliğiyle çözülür. Muhalefetin eleştirileri iktidara yol gösterir. İktidarın yapmış olduğu hataların tekrarını önler. Muhalefeti değerlendirmeyen iktidar radarsız gemi gibidir. Rotasını şaşırır ve gemiyi karaya oturtur. İçinde bulunduğumuz durum buna benzemektedir. İktidar, bırakın muhalefetin eleştirilerini değerlendirmeyi, muhalefete eleştirilerinden dolayı hakaret yağdırıyor. Muhalefeti düşman ilan etmiş durumda.

Gara da yaşanan acının sorumlusu partili Cumhurbaşkanıdır. Çünkü Gara operasyonundan kısa bir süre önce "Size güzel haberlerim, müjdem var. Çarşambayı bekleyin" diyerek milleti heyecanlı bir beklenti içine sokmuştur. Gara operasyonu fiyaskoyla sonuçlanınca, beklenen müjdede verilememiştir. Partili Cumhurbaşkanı aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerinin başkomutanıdır. Silahlı kuvvetlerin her hareketinden sorumludur. Onun onayı olmadan Gara operasyonunun yapılmış olması olasılığı yoktur. 16 şehide mal olan bu operasyonun sorumlusu partili Cumhurbaşkanıdır. Bunu kabul edip gereğini yapması gerekirken; muhalefet liderinin "Sorumlu kim" demesi karşısında, muhalefet liderine "Terbiyesiz herif" diyerek, hakaret etmiştir. Devlet adamı sıfatını taşıyan birinin böyle bir davranışta bulunması millet için bir talihsizliktir. Aynı yakışıksız davranışını grup konuşmasında da tekrarlayarak, kendisini Gara operasyonundan dolayı sorumlu tutmak isteyenlere "Cibilliyetsizler" demekte bir sakınca görmemiştir.      

Siyasette duygusallığın yeri yoktur. Devlet adamı bir karar vereceği zaman, duyduğu sempatiye veya antipatiye göre değil, akıla, bilime ve hayatın gerçeklerine göre karar verir. Yapılacak işin yararlı olacağı bilimsel olarak kanıtlanacak olursa, devlet adamı o işin yapılmasına karar verir. Muhalefetin yapılacak iş hakkında görüşünü değerlendirmek, işin yapılıp yapılmamasında sağlıklı karar vermeye zemin hazırlar. En uygun çözüm fikirlerin tartışılmasıyla bulunur. Ortak akıl sorunların sağlıklı çözümü için vazgeçilmez bir araçtır. Ortak akıl yerine tek aklı kullanarak sorunlara sağlıklı çözüm aramak beyhudedir. Hele duyguları aklının önüne geçmiş olanların verdiği kararlarda isabet aramak, bir şeyi olmadığı yerde aramaya benzer. Hak, akıl ve bilimin dikkate alınmadığı davranışlar, taraflar arasında, inatlaşmayı doğurur. İnatlaşmanın bedelini de, sonuçta, herkes öder.

Şu İstanbul Kanal projesi, ne tarafından bakarsan bak, tam manyak bir projedir. Ne haktan, ne akıldan ve nede bilimden onay alacak nitelikte değildir. Tek adam bu projenin hayata geçirilmesine karar vermiş. Bunu gerçekleştirmek için hiçbir itirazı kabul etmeyeceğini ilan etti. Kullandığı ifade " Onlara rağmen Kanal İstanbul'u yapacağız. İnadına yapacağız!" inatlaşmak devlet adamına değil apartman yöneticisine bile yakışmaz. İnatlaşarak hizmet edilmez. İnatçıların yeri devletin yönetildiği koltuklar değildir. Muhalefeti düşman görenlerden ne köy olur ne kasaba.

Bu yazı toplam 969 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.