• BIST 2.004,55
  • Altın 776.77033
  • Dolar 13.6337
  • Euro 15.4708
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 7 °C

ANDIMIZ

Emin Varol

 

 

"Türküm, doğruyum, çalışkanım, ilkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

Ey büyük ATATÜRK! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, durmadan yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım TÜRK varlığına armağan olsun. Ne mutlu TÜRKÜM diyene!"

Devrimciliğin ruhunu özetleyen, çağdaşlaşma aşkını kamçılayan ve Cumhuriyete bağlılığı içeren bu ifadenin, AKP tarafından, İmralı'daki katilin isteği bahanesiyle, okullarda okutulması yasaklandı. Bu ifade ırkçılık içeriyormuş. PKK'lı katillerin ırkçılık yaparak ırkçılığa karşı olduklarını savunmaları da ihanetlerinin başka bir kanıtıdır.

Türkiye coğrafyasında yaşayanlarla, birlikte yaşamak, geleceği beraber inşa etmek ve aynı yazgıyı paylaşmak ortak paydasında buluşanlar Türk'tür. Bu anlamda Türk bir ırkı içeren değil bir kimliği belirleyen kelimedir. Bu gerçeği inkar ederek Türk adını ırk olarak değerlendirenler ya bilgisizdir veya art niyetlidir. Bu gün bu topraklardan yaşayanlar arasında Orta Asya'dan gelmiş, başka ırklarla karışmamış, başka kültürlerden etkilenmemiş, etnik yapı olarak değişmemiş bir kişi bile bulunmaz. Türk'ü ırk anlamında değerlendirmek tarihe de, bilime de, hayatın gerçeklerine de terstir. Bu topraklarda yaşayanlarla birlikte yaşayıp aynı yazgıyı paylaşacağım diyen herkes Türk'tür. Bunlar farklı ırklardan, farklı inançlardan ve farklı kültürlerden olabilir. Hiç fark etmez. Bunu Atatürk "Ne mutlu Türk'üm diyene" vecizesiyle ifade ediyor. Bu anlayış ulus devlet felsefesinin ana direğidir. Ulusal birliğin güvencesi de budur. Andımızda geçen Türk ifadesinin ırkçılık içerdiğini iddia etmek hiçbir dayanağı olmayan uydurma bir bahanedir.

AKP iktidarının Andımızı yasaklamasındaki asıl amacı, ulus devlet ve ulusalcılığa zemin hazırlamasını engellemektir. Aydınlanma Devrimini benimsemiş olanlar, yurdunu ve milletini özünden çok severler. Onların ülküleri yükselmek ve ileri gitmektir. Varlığını Türk varlığına feda edecek yüksek ruha sahiptirler. AKP'nin Aydınlanma Devrimi karşıtı olduğu aşikardır. Andımızın yasaklanmış olması Aydınlanma Devrimine karşı yapılmış bir darbedir. Ulus devlet kavramına AKP anlayışında yer yoktur. Onlar siyasi İslam'ı gerçekleştirip ülkeyi şeriatla idare etmek peşindedirler. Bunun içinde laiklik karşıtıdırlar. Nitekim bu partinin laiklik karşıtı hareketlerin odağı haline geldiğine Anayasa Mahkemesi karar vermiştir. Ulusalcılık ümmetçilik karşıtı olduğu için ümmetçi olan AKP ulusalcılığa karşıdır. Ulusalcılar inançları farklı olanların aynı ulustan olmalarını benimser. Ümmetçiler farklı inançların bir arada yaşamasını ret eder. Ümmetçilik ulus devletin temeline konmuş bir dinamittir. Ümmetçilik tarihin çöplüğüne atılmış bir akımdır. Dünyanın koşulları böyle bir akıma bugün asla onay vermez. Bu hayatın doğal akışına terstir. Nitekim siyasi İslam'ı gerçekleştirmek amacında olan Müslüman Kardeşler hareketi çökmüştür. Ne yazık ki ülkenin başında olan bu ölüyü dirilmek

diyene" vecizesiyle ifade ediyor. Bu anlayış ulus devlet felsefesinin ana direğidir. Ulusal birliğin güvencesi de budur. Andımızda geçen Türk ifadesinin ırkçılık içerdiğini iddia etmek hiçbir dayanağı olmayan uydurma bir bahanedir.

AKP iktidarının Andımızı yasaklamasındaki asıl amacı, ulus devlet ve ulusalcılığa zemin hazırlamasını engellemektir. Aydınlanma Devrimini benimsemiş olanlar, yurdunu ve milletini özünden çok severler. Onların ülküleri yükselmek ve ileri gitmektir. Varlığını Türk varlığına feda edecek yüksek ruha sahiptirler. AKP'nin Aydınlanma Devrimi karşıtı olduğu aşikardır. Andımızın yasaklanmış olması Aydınlanma Devrimine karşı yapılmış bir darbedir. Ulus devlet kavramına AKP anlayışında yer yoktur. Onlar siyasi İslam'ı gerçekleştirip ülkeyi şeriatla idare etmek peşindedirler. Bunun içinde laiklik karşıtıdırlar. Nitekim bu partinin laiklik karşıtı hareketlerin odağı haline geldiğine Anayasa Mahkemesi karar vermiştir. Ulusalcılık ümmetçilik karşıtı olduğu için ümmetçi olan AKP ulusalcılığa karşıdır. Ulusalcılar inançları farklı olanların aynı ulustan olmalarını benimser. Ümmetçiler farklı inançların bir arada yaşamasını ret eder. Ümmetçilik ulus devletin temeline konmuş bir dinamittir. Ümmetçilik tarihin çöplüğüne atılmış bir akımdır. Dünyanın koşulları böyle bir akıma bugün asla onay vermez. Bu hayatın doğal akışına terstir. Nitekim siyasi İslam'ı gerçekleştirmek amacında olan Müslüman Kardeşler hareketi çökmüştür. Ne yazık ki ülkenin başında olan bu ölüyü dirilmek hevesindedir. Onun bu hevesinin bedelini Mehmetçik kanıyla ve canıyla, millette geçim sıkıntısıyla ödüyor.                                   

                                                                                                                   17.Mart.2021

                                                                                                                            Pendik

                                                                                                                        Emin Varol 

Bu yazı toplam 544 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.