• BIST 11165.11
  • Altın 2583.981
  • Dolar 33.0858
  • Euro 36.0409
  • İstanbul 33 °C
  • Ankara 33 °C

Ölümsüzlük

Emin Varol

 

 

Ölüm unutulmaktır. Miras olarak eser bırakanlar, eserleri var olduğu sürece unutulmazlar. Maddi olarak değil ama, manen yaşarlar. Fikirler düşünürlerin mirasıdır. Fikir sahibini unutturmaz. Öyle eserler vardır ki, dünya durdukça yaşayacaktır. Böyle eserlerin sahipleri de unutulmayacaktır. Bu eser sahipleri bir nevi ölümsüz olacaktır. Bu ölümsüzlerden biride Mustafa Kemal Atatürk'tür. Atatürk'ün eseri Türkiye Cumhuriyeti ile sınırlı değildir. Onun fikirlerinin bir çoğu evrenseldir. Yirminci asrın bağımsızlık savaşlarının asrı olmasının önderidir. "Hürriyet ve istiklal benim karakterimdir" sözleriyle kendini tanımlar. Emperyalizme karşı kazanmış olduğu zafer mazlum milletlere yeni bir bağımsızlık ruhu aşılamıştır. Hindistan bağımsızlığının büyük lideri Gandi İngiliz parlamentosunda şöyle konuşuyordu. "Haydi beni tutuklatın, ama tutuklamayla iş bitmiyor. İşte Türkler kendi cenaze törenleri için hazırlanan tabutu istilacıların başında parçaladı. Pakistan'ın ilk cumhurbaşkanı Muhammet Ali Cinnah 30 Ağustos zaferimiz üzerine şöyle diyecektir. "Bu zafer bütün esir milletlerin zaferidir." Mısır elçisine bir ziyafetin ardından "Buradan güneşin

doğuşunu nasıl görüyorsam, esir milletlerinde birer birer kurtulacaklarını ve bağımsızlıklarını elde edeceklerini de öyle görüyorum" diyerek açtığı yolu ifade etmiştir. Cezayirli gençler Fransız sömürgeciliğine karşı kanlı bir mücadele verirken ellerinde Mustafa Kemal'in resmini taşıyordu. Yirminci asırda verilen bağımsızlık savaşlarında Mustafa Kemal'in de payı vardır.

"Parolamız tektir ve değişmez. Ya istiklal, ya ölüm." Bağımsızlığın yaşamsal değerde olduğunun veciz bir ifadesidir.

"Devletin ve ulusun geleceğinde söz sahibi ve egemen olan ulusal iradedir. Ordu, bu ulusal iradeye bağlı ve onun hizmetindedir." Bu fikir demokrasinin omurgasıdır.

"Ulus işleri adalet dilenmek ve acındırmakla görülmez: Adalet dilenmek ve acındırmak gibi bir ilke yoktur. Türk Ulusu ve Türkiye’nin yarınki çocukları, bunu bir an akıllarından çıkarmamalıdır." Bu sözler geleceğimize ışık tutuyor.

"Sırası gelmişken, saygı değer ulusuma şunu öğütlerim ki; bağrında yetiştirerek başının üstüne çıkaracağı adamların kanındaki ve vicdanındaki öz mayayı çok iyi incelemeye dikkat etmekten, hiçbir zaman geri kalmasın." Siyasette kaliteyi yükseltecek önemli bir ilke.

"Akla uygun hiçbir nedene dayanmayan bir takım geleneklerin, inançların korunmasında direnip duran ulusların ilerlemesi çok güç olur, belki de hiç olmaz, ilerlemek yolunda bağları ve koşulları aşamayan uluslar çağa uygun, akla uygun bir yaşama içinde olamazlar; genel yaşamada görüşü geniş olan ulusların ellerine düşüp onlara tutsak olmaktan kurtulamazlar. Bu karanlıktan aydınlığa çıkmanın yolu.

Bunlar Atatürk'ün miras bıraktığı eserlerinden sadece bir damlası. Bu eserlerin sahibine saygı duymak insan olmanın gereğidir. Atatürk düşmanları bu saygı duymayı aşağılamak için bunun ölüden medet ummak olarak karalarlar. Hiçbir aklı başında insan ölüden medet ummaz. Ancak türbe kapılarında, türbede yatandan medet umanlar hariç.

 

                                                                                                          18.Mayıs.2020

                                                                                          Çınarlı

                                                                                         Emin Varol

 

Bu yazı toplam 1576 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.