• BIST 11178.89
  • Altın 2583.981
  • Dolar 33.0858
  • Euro 36.0409
  • İstanbul 33 °C
  • Ankara 33 °C

Terör

Emin Varol

 

 

Hayatın gerçekleriyle bağdaşmayan sözler Tanrı sözü olamaz. Kuran'da Maide suresi ayet 44 "...Allah'ın indirdiğiyle hükmetmeyenler kafirlerin ta kendileridir", aynı surenin 45. ayeti "...Allah'ın indirdiğiyle hükmetmeyenler zalimlerin ta kendileridir", aynı surenin 47. ayeti "...Allah'ın indirdiğiyle hükmetmeyenler sapıkların ta kendileridir" der. Bu ayetlere göre Müslüman "Allah'ın indirdiğiyle hükmetmek" zorundadır. Yani hırsızın eli kesilecek, kısasa kısas uygulanacak ve yaşam Kuran'da belirlenen hükümlere göre düzenlenecek. Suç ve cezanın dengeli olması adaletin gereğidir. Hırsız başkasına maddi bir zarar verir. Bunun cezası ömür boyu sakat kalmak olabilir mi? Tanrı, hırsızlık yaptığı için bir insanın elinin kesilmesini emredecek kadar acımasız olabilir mi? Bu ilahi adaletle bağdaşır mı? Bu hüküm Tanrı sözü olamaz. Bu olsa olsa Arap vahşetinin bir hükmü olabilir. Kısasa kısas uygulamasının da adil olmadığı bir gerçektir. Buna göre "bir hür bir hürün kölesini öldürürse onunda kölesi öldürülür". Kölenin günahı ne?

Yukarıdaki ayetlere göre bir Müslüman'ın laik olması mümkün değildir. Çünkü Müslüman, hayatın gerçeklerini dikkate alarak, aklını ve bilimi kullanarak hüküm veremez, o Allah'ın indirdiğiyle hükmetmek zorundadır. O zaman Tanrı insanlara aklı niçin verdi sorusu akla geliyor. Tanrı'nın sözü mantığa aykırı olamaz.

Tevbe suresi 111. ayet " Allah, müminlerin canlarını ve mallarını karşılığında kendilerine cennet vermek üzere satın almıştır. Allah yolunda çarpışırlar da öldürürler, öldürülürler. Allah'ın Tevrat'ta, İncil'de ve Kuran'da kendi üzerine yazdığı bir vaat tır bu. Ahdine, Allah'tan daha vefalı kim var? Perçinlediğiniz bu anlaşmanızdan ötürü müjdeler olsun size. İşte budur o büyük başarının ta kendisi."der.

Bu ayete göre; Allah yolunda çarpışmak gerekir. Bu çarpışmada öldürsen de, ölsen de yerin cennettir. Tanrı, kendi yarattıklarının bir kısmını diğer bir kısmıyla yok etmeyi emreder mi? Yok edilmesi gerekenleri niçin yarattı? Kendinin yok etme gücü varken bu işi kullarına yüklemesinin mantıklı bir açıklaması olabilir mi?

Bu ayetlere göre; Allah'ın indirdiğiyle hükmetmek gerekir. Bunu gerçekleştirmek için çıkılan yol Allah'ın yoludur. Bu yoldaki çarpışmalarda öldürsen de ölsen de yerin cennettir. İslami terör örgütü IŞİD'ın dayandığı felsefe budur. Bu sözlerin Tanrı sözü olmadığı gerçeği anlaşılırsa, o zaman terör örgütünün dayandığı felsefede terör örgütü de çöker. İnsanlıkta terör belasından kurtulmuş olur. Terörle mücadelede terör örgütünün dayandığı felsefenin çökertilmesi en etkili yoldur. Tanrı toplumları kaosa sürükleyecek kurallar koymaz. Kaos yaratacak, akıl ve bilimden onay almayacak sözlerde Tanrı sözü olamaz. Gerçeğe ulaşmak için tabuların yıkılması gerekir. Kuran'ı bu bakış açısıyla değerlendirmek bizi gerçeğe götürür.

 

            28.Ağustos.2021 

                            Çınarlı

                            Emin Varol 

Bu yazı toplam 653 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.