• BIST 10391.89
  • Altın 2391.45
  • Dolar 32.2833
  • Euro 34.895
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 31 °C

DÜŞÜNCENİN TOPLUMSAL VAROLUŞÇULUĞUNU SORGULUYOR MUYUZ?

ANALİZ/ ODABAŞ

İnsanların gelişememesi salt aile bireylerinin gelişememe düzeylerine bağlı değildir. Aile de genetik faktörler ve çevre etmeni insanın şekillenmesi için  etkili olsa da, kişilerin kendilerini geliştirmemiş olması kelime haznesinin zenginliği veya azlığı ile ancak açıklanabilir.

Günlük hayatta kaç kelimeyle insanlarla iletişim kurabiliyorsunuz.? 

İletişim kurduğunuz insanlarla ortak yönleriniz var mı?

İletişimde sizi doyuran bilgi birikimi var mı?

Veya kısa süre sonra sıkılıp iletişimi tamamen kesiyor musunuz?

Bu güne kadar kaç kitap okuyup etkisi altında kaldınız?

Okuduğunuz kitaplar sizin hayatınızda hangi farkındalıkları meydana getirdi? diye soracak olsak yukarıda bahsedilen ve insan gelişimine katkı sunan bir çok eylemin yapılmadığını görürüz.

İnsan hangi çevrede yetişmiş olursa olsun evrene baktığında araştırılması gereken muazzam bir yapının olduğunu görür. Ve sorgulama buradan itibaren başlar. Yani evrenin yapı taşları, oluşumu doğanın meydana gelişi insan ve hayvanların popülasyonların devamı için sürekli çoğalması aslında insanın kendisini geliştirmesi ve aşması için katkı sunar.

Oysa gerçek yaşama dönülüp  bakıldığında iletişimde bile kelime haznemizin ne kadar yetersiz kaldığını görürüz.

Sanki yeni doğmuş bir bebek gibi sadece bizlere ezberletilen  kelimelerin dağarcığı kadar karşımızdakiyle iletişim kurmaya çalışıyoruz.

Kelime haznemizin yetmediği yerde ise konuşma bitirilip susma eylemine geçiyoruz. Çoğu iletişim bu şekilde yapıldığından sürekli eski hayatlarda yaşanılan anıların tekrarlanması dışında doyurucu etkileşim gerçekleştirilemiyor.

Bir filozofun toplumsal alanda yaptığı bilimsel çalışmaları araştıran bunun üzerine kendi düşüncelerini sorgulayıp ufkunun açılması için çalışma yapan kaç kişi vardır?

Varlık ve hiçlik kavramları nedir Sartre 21 yaşında bu kitabı yazarak aslında neyi amaçlamıştır?

Descartes Felsefe alanına getirdiği yeni akımsal düşünceyle toplumda hangi bilim dallarının gelişimine ön ayak olmuştur?'' İnsan insanın kurdudur'' diyen İngiliz Filozof Thomas Hobbes ne anlatmak istemiştir? Bu soruları hangimiz sorup cevapları aramak için uğraş veriyoruz?

 

 

 

Bu yazı toplam 1307 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.