• BIST 8009.33
  • Altın 1900.477
  • Dolar 28.8958
  • Euro 31.7229
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 9 °C

NESNELLEŞMEYE BAĞLI RUHSAL AÇLIKLAR...

ANALİZ/ ODABAŞ

İnsanın temel sorunsalıdır kendi olamamak…

Mevlana'nın  ’ Her ne ararsan kendine ara! Sözünü söyleyeli asırları geçmesine rağmen, insanın en büyük sorunsalı  kendini bulmamak olmuştur. Ne olduğunu, kim olduğunu, ne istediğini bilmeyen insan kadar tehlikeli bir varlık türü daha yoktur.

Tüm cehaletler, kişilik bozuklukları, şiddete eğilim kötü amaçlar için insanın aracı olarak kullanılmasının altında yatan temel sebeplerin ana kaynağıdır kendini bulamamak.

 İnsanın kendisini bulamamasıyla başlayan sancılı süreç onun amaç olarak görülmesi yerine  araç olarak görülüp  kullanılmasına salık verir. İnsanı araç olarak kullanma eğilimi bir çok insanın psikolojik anlamda zarar görmesine kişinin onurunun zedelenmesine  sebep olmakla birlikte, insanlığın ne olması gerektiğini sorgulatmıştır.

Normal insan görünümü altında toplumun tüm katmanlarını saran bu tür insanlar diğer bireylere değersizlikle birlikte sadece yıkıcılık getirmiştir.

 Ne istediğini bilememe kaynaklı maskelenen kimlik örüntüsüyle   yaşamsal döngüsünü devam eden bu tür  bireyler  insanları sadece araç olarak gördüğü için çıkarları örtüşmediğinde yeni bedenler bularak emellerini gerçekleştirmeye çalışırlar. Onların varlık sebebidir başka bedenler naif insanların iyi niyetleri…

Onlar için bireyin ne olduğunun hiçbir önemi yoktur. Kendi hegomonyalarının devamlılığıdır esas olan..

Günümüzde sıkça rastladığımız türden olan bu bozuk ilişkiler ağı İnsanın amaç olmaktan çıkıp nesne olarak görülmesi  değersizlik yüklenmesine yol açmıştır. 

Nesnelleşerek varlığını devam ettiren bozulmuş insan türleri sağlıklı diğer bireylerin sadece duygu durum bozukluğunu tahrip etmemiş ,insanın tüm yaşam sevincini de yok ederek ruhsal  ölümlerine  sebebiyet vermiştir.

İnsanı insan olarak görmekten öte nesne olarak görüp salt kendi emellerinin gerçekleşmesiyle başlayıp tamamen çıkar sağlamaya yönelik ilişkiler ağı kurma eğilimiyle hareket eden prototipler sadece sağlıklı kişilerin yara almasına neden olmaz, toplumsal bozulmaları da beraberinde getirir.

Ne istediğini bilemeyen kendini tamamlayamamış bu türlerin kişileri nesne olarak görüp kendi yaşamsal serüvenlerini devam ettirmeleri sonucu,  insanoğlunda   sadece derin yıkımlar değil, kişilere güven güven duyamama,sevememe,paylaşım yoksunu, iyiliklere tümden kapalı olarak yaşamaya çalışan elleri, kolları kopartılmış,dilleri sökülmüş ve  yürekleri çıkartılmış  çırılçıplak bir ruh bırakılmıştır.

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1790 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.