• BIST 8057.42
  • Altın 1883.759
  • Dolar 28.9181
  • Euro 31.222
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 3 °C

LİBYA

Emin Varol

 

Gazetelerin yazdığına göre, son beş yıldır siyasi ve askeri olarak ikiye bölünmüş olan Libya'nın doğusunu kontrol eden General Halife Hafter'e bağlı güçler başkent Trablus'a yaklaştı. Türkiye'nin destek verdiği ve BM tarafından ülkenin meşru temsilcisi kabul edilen Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin Dışişleri Bakanı Muhammed Syala, General Hafter'in başkenti ele geçirebileceği uyarısında bulundu.

Türkiye geçen hafta Doğu Akdeniz'deki petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına ilişkin olarak Libya Mutabakat Hükümeti ile "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" imzalamıştı. Türkiye'nin Trablus'a destek vermeye devam edeceği ilan edilmişti. Hafter ise Türkiye'yi düşman ilan ettiklerini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı RTE, Bilkent Üniversitesi'nde Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında düzenlenen "Her İnsan Bir Dünya" temalı programda yaptığı konuşmada " Libya bizden talep ederse asker gönderebiliriz herhangi bir engel yok" dedi. Bu Türkiye'nin Libya'daki bölünmüşlükte taraf olması demektir. Libya'nın içişlerine müdahale etmek yetkisini kimden alıyoruz. Yapılması gereken bir tarafın yanında yer alarak diğer tarafı etkisiz hale getirmek değil, taraflar arasında uzlaşma sağlayacak girişimde bulunmaktır. Silahları susturup diplomasiye işlerlik kazandırmaktır. Tarafları uzlaştırmada başarı sağlanırsa bundan Libya'nın ve Türkiye'nin kazançlı çıkacağı aşikardır. Libya'yı bu hale getirenler kayıp etmiş olur. Libya'ya asker göndererek yeni bir maceraya atılmak, aklı başında olanların, yapacağı iş değildir. Geçmişten ancak ahmaklar ders almazlar. Suriye'de başımızı belaya sokanlar, yaptıkları siyasi hataların bedelini

Mehmetçiğe kanıyla ödetenler, olanlardan hiç mi ders almadılar. Suriye'deki askeri harekatımızın maddi bedeli ülke ekonomisinin çıkmaza girmesi ve yeni vergilerle halkın belinin bükülmesi olmuştur.  

Programda Cumhurbaşkanı RTE'ye "Hangi lideri örnek alıyorsunuz" sorusu yöneltildi. Hz. Muhammed'i örnek aldığını söyledi. Fakat yaptıklarına bakılırsa bu yanıt pek inandırıcı değil. Libya'da çarpışan her iki tarafta Müslüman.    

Hucurat suresi ayet 9; "Eğer inananlardan iki grup birbirleriyle savaşırlarsa aralarını düzeltin" diye yazar. Bir Müslüman'ın yapacağı iş iki tarafın arasını düzeltmeye çalışmaktır. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Türkiye'den iş olsun diye asker talebinde bulunmayacaktır. Talep edilen askerler General Hafter kuvvetlerine karşı kullanılacaktır. Her zaman olduğu gibi Müslüman Müslüman'ı katledecektir.

Hucurat suresi ayet 10; "Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin" diye yazılıdır. Zamanımızda ve tarihte Müslümanlar tarafından akıtılan Müslüman  kanı, Müslüman karşıtları tarafından akıtışmış değil. İslam tarihi adeta kardeş kanıyla yazılmıştır. Kuran "Allah'ın indirdiğiyle hükmetmeyenler kafirlerin ta kendisidir" der. Kafir olup ta Müslüman geçinenlere, dini literatürde, münafık denir.

 

 

            10.Aralık.2019   

                   Pendik

                   Emin Varol

Bu yazı toplam 496 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.