• BIST 8009.33
  • Altın 1900.477
  • Dolar 28.8958
  • Euro 31.7229
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 9 °C

Müzik

Emin Varol

 

 

İzmir'de bazı camilerin hoparlörlerinden kimliği belirsiz kişilerce Çav Bella şarkısının çalınmasının ardından Selda Bağcan'ın şarkısı bazı camilerde çalındı. İzmir İl Müftülüğü, merkezi sistemle ezan okunmasını geçici bir süre ile kaldırdığını duyurdu. Olay üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında söz konusu görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan Banu Özdemir isimli şahıs da "dini değerleri alenen aşağılamak" suçundan gözaltına alındı.

Müftülükten yapılan açıklamada " 20 Mayıs Çarşamba günü ilimizdeki bazı camilerimizin hoparlörlerinden yapılan müzik yayınından sonra bugün de yine Bornova ve Bayraklı ilçelerimizdeki bazı camilerimizde de yine aynı tarzda bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Yaşanan bu olayın ardından da konu adli mercilere intikal ettirilmiştir. Diğer taraftan söz konusu saldırılar aydınlığa kavuşturulana kadar, tedbir amaçlı olmak üzere İzmir'de merkezi ezan sistemi uygulamasına geçici bir süreyle son verilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Olay hoş olmamakla beraber bu kadar büyütülüp, saldırı, dini değerleri alenen aşağılamak, olarak değerlendirilmesi de normal değildir. Cami hoparlörlerinin ezan okuma dışında başka amaçlar içinde kullanıldığı Türkiye'nin bir gerçeğidir.

"Müzik ruhun gıdasıdır" sözü, ruh sağlığı için müziğe olan gereksinimi vurgulayan veciz bir ifadedir. Bunun için dinin müziği yasaklaması söz konusu olmamalıdır. Müftülüğün cami hoparlörlerinden müzik çalınmasını "saldırı" olarak değerlendirmesi gerçekçi bir yaklaşım değildir.

Yüzyıllardan beri İslami çevrelerde müziğin haram olup olmadığı tartışılır. Müziğin hissi mesajları son derece güçlü olabilmektedir. Ünlü besteci Beethoven, "Müzik erkeklerin kalbinden ateşler çıkarmalı, kadınların gözlerinden yaşlar akıtmalıdır" diyerek müziğin esrarengiz gücüne vurgu yapar. Büyük müzik üstadı ve düşünür Farabi'nin girdiği mecliste çaldığı ezgilerle insanların ruh hallerini değiştirdiği, onları uykulu veya mutlu hallere sokabildiği bilinmektedir. Müziğin insan zihni üzerinde azımsanmayacak bir etkiye sahip olduğu bir gerçektir. Müzik çok etkin bir duygu aktarım aracıdır. Müzik, hangi türden olursa olsun insanları çeşitli duygulara sürüklüyor ve bu yüzden hayatımızın vazgeçilmezleri arasındadır.

Beynimiz adeta müzik algılamak için yaratılmıştır. Müziğin kapsamlı sinirsel aktiviteye neden olduğu bir beyne sahip insana, Yaratıcısının müziği kayıtsız şartsız yasaklaması anlamsızdır ve düşünülemez. İslam'da 13 müzik makamının oluşu, bunlardan 12'sinin kullanıldığı, on üçüncü makamın, Peygamberin Kuran okuduğu makam olduğu için, kullanılmadığı gerçeklerini de göz ardı edemeyiz. 

Cami hoparlöründen müzik çalınmasını "dini değerleri alenen aşağılamak" olarak değerlendirmek boş bir değerlendirmedir. Müzik inanç sisteminde layık olduğu yeri almalıdır.

 

 

Bu yazı toplam 1576 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.